Sociální demokraté navíc v pondělí večer jednali s budoucími koaličními partnery o rozdělení křesel v sedmičlenné radě města (výsledek jednání přineseme v dalším článku. pozn. red.). Lídr ČSSD v Rakovníku Pavel Jenšovský v pondělí dopoledne ale Rakovnickému deníku řekl, že sociální demokraté předloží budoucím koaličním partnerům konkrétní návrh.

„Koalici by měla tvořit ČSSD, hnutí ANO a také KSČM. V radě města bychom jakožto vítězná strana obsadili tři místa, dva zástupce by zde mělo hnutí ANO a KSČM," nechal se slyšet Pavel Jenšovský.

Ten také ještě dodal, že sociální demokracie, jakožto vítěz komunálních voleb, si samozřejmě bude nárokovat pozici starosty města.

„Post místostarosty města by mělo obsadit hnutí ANO," poznamenal ještě Pavel Jenšovský. Právě on, jakožto lídr sociální demokracie, se s největší pravděpodobností stane novým starostou města Rakovník. Post místostarosty by měl podle spekulací v politických kuloárech obsadit Miroslav Samaš z hnutí ANO.

Vedení města, a také složení nové rady, se bude volit na ustanovujícím zastupitelstvu města. O termínu se zatím pouze spekuluje.

Podle současného starosty Rakovníka Zdeňka Nejdla (ODS) by se ustanovující zastupitelstvo mělo konat v listopadu.

„Předběžně si myslím, že by se nově zvolení zastupitelé mohli sejít desátého listopadu, a nebo třeba o týden později, tedy sedmnáctého," řekl starosta Zdeněk Nejdl. Ten se také nechal slyšet, že věří v určitou spolupráci před konáním ustanovujícího zastupitelstva s Pavlem Jenšovským (ČSSD). „Než bude zvoleno nové vedení radnice, tak budu schůzi řídit já," poznamenal starosta Zdeněk Nejdl.

„Ještě jsem o tomto s panem starostou nejednal," sdělil Rakovnickému deníku s největší pravděpodobností budoucí starosta Pavel Jenšovský.

Nová rakovnická koalice bude s největší pravděpodobností křehká, stejně jako v minulém období spojení ODS a Společně pro Rakovník.

I tentokráte bude mít totiž koalice k dispozici jedenáct hlasů z jednadvaceti možných. Což se už v minulosti ukázalo jako problém, například při řešení otázky dopravního systému v centru Rakovníka.

Pravice v opozici

Občanští demokraté, členové kandidátky Společně pro Rakovník a nové hnutí Město pro vás skončili v opozici. Lídr občanských demokratů Zdeněk Nejdl pak po dvanácti letech opouští křeslo starosty města. ODS, stejně jako uskupení Společně pro Rakovník, se totiž nepodařilo naplnit předvolební cíle. Občanští demokraté získali v komunálních volbách pouze tři mandáty, Společně pro Rakovník ještě o křeslo méně. Lídři přitom věřili, že získají o jedno křeslo více.

Naopak v komunálních volbách se velmi dobře vedlo novému hnutí s názvem Město pro vás, jehož lídrem je Miroslav Koloc. Nové hnutí, které v Rakovníku existuje pouze několik měsíců, získalo v komunálních volbách čtyři mandáty, tedy o jedno křeslo méně než vítězná sociální demokracie.

„ANO 2011 nás ústy pana Miroslava Samaše označilo za ty, se kterými nechce spolupracovat na komunální úrovni z toho důvodu, že dva naši zastupitelé byli v radě města a jeden z nich v zastupitelstvu v minulém volebním období. Soudný občan si sám udělá obrázek, co se v našem městě za uplynulé čtyři roky povedlo a nepovedlo," nechal se slyšet na sociální sítí Miroslav Koloc a dodal: „Proti srsti jsou mi i ambice hnutí ANO 2011 do vedení města, které nekorespondují , podle mého názoru, s volebními výsledky. Myslím si také, že vůle voličů v Rakovníku byla poněkud jiná, než se úplně odvíjejí povolební jednání."