„Byly to schůzky, kdy jsem se sešel postupně s lídry ostatních stran a navzájem jsme se oťukávali. Zjišťoval jsem možnosti další spolupráce a také to, v čem máme společný volební program. Nejednalo se však o nic závažného," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Pavel Jenšovský. Ten se postupně sešel se zástupcem hnutí Město pro vás a také lídrem rakovnické KSČM.

Konstruktivnější jednání se prý budou vést až za několik dnů. „V průběhu týdne by už měly vyjednávat o koaliční spolupráci týmy z jednotlivých stran. Bližší a konkrétnější informace o budoucí koalici by měly být známé na počátku příštího týdne," vysvětlil Pavel Jenšovský.

Právě rakovničtí sociální demokraté se coby vítězové komunálních voleb se ziskem pěti mandátů z jednadvaceti možných ujali sestavování městské koalice. Ostatní strany zatím vyčkávají.

To potvrdil také lídr politického hnutí ANO 2011 v Rakovníku Miroslav Samaš.

„Veškerá jednání o možné koalici a také její podobě necháváme zcela na vítězi komunálních voleb, tedy sociální demokracie," sdělil Miroslav Samaš. Ten už dříve připustil spolupráci se sociální demokracií, a to vzhledem k prolínání řešení některých důležitých věcí ve volebním programu.

Hnutí Město pro vás, jehož lídrem je Miroslav Koloc a které získalo o jediný mandát v rakovnickém zastupitelstvu méně než vítězná ČSSD, tedy čtyři, skončí s největší pravděpodobností v opozici. Nasvědčují tomu také dosavadní jednání.

Koalice ČSSD, hnutí ANO a KSČM je tak více než reálná.

Komunisté by se tak mohli do vedení radnice dostat po pětadvaceti letech. Tyto spekulace Rakovnickému deníku lídr sociálních demokratů v Rakovníku Pavel Jenšovský nevyvrátil a ani nepotvrdil.

„Tuto možnost nevylučujeme," reagoval na dotaz, zda sociální demokraté počítají s nějakými místy v radě města pro členy KSČM a zároveň dodal, že vše je otázkou dalších jednání.

Rakovničtí komunisté, pokud se stanou součástí městské koalice, budou křeslo v radě města požadovat.

„Pokud se staneme součástí koalice, tak budeme určitě nějaké křeslo v radě města požadovat. A to především na základě výsledků voleb," reagoval lídr komunistů v Rakovníku Vladimír Kvasnička. Ten ještě poznamenal, že přesnější informace ovšem bude mít až během středečního dne.

Na základě různých prohlášení šéfů jednotlivých politických stran a hnutí v Rakovníku se téměř s jistotou dá označit koalice ČSSD, hnutí ANO a KSČM jako jediná možná. Šéf hnutí ANO Miroslav Samaš se už před konáním voleb nechal slyšet, že si nedokáže představit spolupráci s lidmi, kteří rakovnickou radnici ovládali v předchozích letech. A právě řada z nich uspěla v novém hnutí Město pro vás.