„Vzpomeňte si na volební programy, předvolební sliby, a najednou když přijde petice, tak se to oddaluje,“ reagoval Jiří Ludačka, opoziční zastupitel za ČSSD v souvislosti na výzvu rakovnických podnikatelů o řešení situace na náměstí, a zastupitelům připomněl minulost umístění závor: „Závory tam byly tenkrát umístěny dočasně, s tím, že se odstraní. Závora nezmizla, nejednalo se o její odstranění, ale jednalo se pouze o zvýšení poplatku. Lidé mě chytají pod krkem, když to vidí.“

S tím, že podnikatelé nemají možnost zvýšit si zisky, nesouhlasil Ivo Trešl (ODS). Podle něj je obrovská škoda, že alespoň majitelé cukráren a podobně nezareagovali na slavnostní akci na Husově náměstí, když se rozsvěcoval vánoční strom.

„Je to škoda, na náměstí se sešlo okolo tisíce občanů. Je škoda, že obchodníci na adventní čas nezareagovali,“ smutnil Trešl.

Jsou tak otráveni, že neotevřeli. Ono když jsou celý den v obchodě a nepřijde vám tam ani jeden zákazník, tak jste otráven,“ reagoval Zdeněk Renc (VV) z opozice.

Vjezd zdarma

Hlavní příčinou, proč lidé na náměstí u obchodníků nenakupují, je prý zdražení parkovného. Se zajímavým řešením tak přišel Miloslav Kubínek (KSČM; opozice), který oprášil svoji myšlenku na bezplatný vjezd na Husovo náměstí. Jenže znovu nepochodil. Podle některých zastupitelů to přinese chaos na náměstí a tržby to obchodníkům stejně nezvýší.

„Udělejme krok tímto směrem. Buď se chaos ověří anebo ne. Neustále argumentujeme s něčím, co nemáme ověřené,“ navrhl Kubínek. Zkušební dobou bezplatného vjezdu na náměstí by bylo období od 1. do 25. prosince.

„Když se zruší poplatky, tak se tržby stejně nezvýší. Řada lidí využívá nákup přes internet. Doba je zlá,“ řekl svůj názor Marek Pavlík (SZ; Společně pro Rakovník).

S puštěním bezplatného vjezdu na náměstí nesouhlasil nikdo z koalice. Podle nich by mělo Husovo náměstí také sloužit pro pěší, navíc vjezdu zdarma na náměstí by zkomplikovala pohyb chodců a vzhledem k počtu škol v blízkosti náměstí, tak i ohrožení bezpečí mladistvých a dětí.

Ředitel rakovnického gymnázia a rovněž zastupitel za ODS Luděk Štíbr se nechal slyšet, že takovýto názor rozhodně nepodpoří a v případě jeho schválení bude požadovat větší hlídku od policistů a strážníků.

„S tím by nsad neměl být problém. Městští strážníci hlídají přechod nedaleko u 3. ZŠ Rakovník, v tom bychproblém neviděl,” reagova senátor Marcel Chládek.

Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) pak před hlasování řekl, že město v případě schválení bezplatného vjezdu na Husovonáměstí přijde o tři sta až čtyři sta tisíc korun.

Návrh Miloslava Kubínka nakonec v závěrečném zúčtování neuspěl. Zastupitelstvo nakonec odsouhlasilo vzetí výzvy od rakovnických podnikatelů na vědomí. Starosta Zdeněk Nejdl přislíbil, že do lednového zasedání připraví zprávu o změně dopravního systému v centru.