Hlavním důvodem přípravy je nutnost udržovat základní střelecké dovednosti u vojáků. Před každými ostrými střelbami probíhá nácvik, během kterého se vojáci zaměřují na manipulaci se zbraní.

Před samotným zahájením akce jsou vojáci vždy poučeni o bezpečném chování na střelnici a v průběhu střeleb a následně jsou pak z bezpečnostních opatření přezkoušeni.

Z krátkých zbraní používají rakovničtí vojáci pistole CZ 75 SP-01 PHANTOM. Pokud je na programu výcviku střelba z krátké zbraně, pak nejčastějším typem je střelba ve vzdálenosti 5 až 10 metrů od terče.

„Je to z důvodu trénování míření a spouštění. Dochází tak k okamžitému zachycení a korekci chyb, kterou může být například špatný úchop zbraně. Střílející a řídící tak mají ihned zpětnou vazbu a ví, na co se zaměřit k následnému, pokud možno úplnému odstranění těchto nedostaktů,“ hodnotí jeden z instruktorů.

V neposlední řadě se příprava musí pravidelně opakovat z důvodu nutnosti splnit podmínky pro nástup do útvarové směny praporu. Vojáci, kteří plní funkci dozorčího posádky, musí projít jak manipulací se zbraní, tak musí mít odstříleno, protože na stanovišti dozorčího posádky jsou vojáci vybaveni krátkými zbraněmi.

Pistole CZ 75 SP-01 PHANTOM je samonabíjecí ruční zbraň s uzamčeným závěrovým systémem. Konstrukčně vychází z CZ 75. Díky nízké hmotnosti dosažené použitím rámu z vysoce odolného plastu je zbraň vhodná pro použití u ozbrojených složek. Výměnné části hřbetu rukojeti rámu umožňují individuální nastavení úchopu. Pistole je vybavena tritiovými mířidly (muškou a hledím) pro přesnou střelbu za zhoršené viditelnosti.

Výhodou zbraně je vysoká životnost, přesnost a spolehlivost i ve ztížených podmínkách. Důležité je, že při rychlé střelbě má vysokou stabilitu. Pro uchycení laserového zaměřovače nebo svítilny jsou k dispozici drážky MIL-STD-1913. Je velmi vhodná i pro sport, hobby či osobní obranu.

Takticko-technická data Pistole CZ 75 SP-01 PHANTOM
Ráže 9 mm
Počet drážek v hlavni 6
Délka pistole 210 mm +- 1.5 mm
Hmotnost pistole s prázdným zásobníkem 800 g
Kapacita zásobníku 18 nábojů
Účinný dostřel Do 50 metrů
Balistická živostnost hlavně 15 000 výstřelů
Bezpečnostní prvky vypouštění kohoutku, bezpečnostní ozub, blokování zápalníku

Josef Rod, Markéta Neradová