„Tato záchranná stanice je pro Rakovník nejdostupnější. Do roku 2016 přebírala živočichy od nás dobrovolně bez smlouvy. Tu s ní město uzavírá už osmým rokem,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Hradilová.

Cílem stanice, která působí také na Kladensku, Mělnicku a částečně i na Praze západ, je nalezené živočichy vyléčit a vrátit do přírody. „Ne vždy se to ale podaří, někteří uhynou, někteří zůstanou trvale handicapovaní. S těmi je možné setkat se při návštěvě stanice,“ připomněla Hradilová.

Stavba Víceúčelového a studijního centra finišuje. V květnu by se mělo slavnostně kolaudovat.
Stavba víceúčelového centra finišuje. Firmě nabíhá penále padesát tisíc denně

V loňském roce stanice převzala z rakovnického území například několik druhů netopýrů, hvízdavého, večerního a tři rezavé. Šlo především o probuzené hibernanty. „Často přebíraným živočichem je ježek západní, který se nestačí dostatečně vykrmit na zimu. Jedná se o ježky z pozdního vrhu, kteří by bez pomoci člověka nepřežili,“ vysvětlila mluvčí radnice.

Nejčastěji zachraňovanými živočichy jsou ptáci, kteří utrpěli zranění po střetu s auty, s průhlednými zasklenými plochami nebo s elektrickým vedením. Poměrně vzácným živočichem je zachráněná sova pálená, která byla stanicí loni vypuštěna zpět do volné přírody.

Do stanice se dostávají i exotická zvířata

Zranění živočichů jsou různá a ve většině případů jsou způsobena lidskou činností. Kromě nárazů do aut a dalších překážek nebo elektrického vedení dochází i k poškození jinými živočichy, otravám, postřelení či pádům do jímek a výkopů.

Záchrannou stanicí AVES projde ročně kolem 1300 živočichů. K nejčastějším patří ptáci, ježci, veverky a v jarních měsících především mláďata. Vedle živočichů z volné přírody se tam dostávají i exotická zvířata, která svým majitelům buď utekla, nebo je přestala bavit.

Hvězdný karneval v Domě osvěty v Rakovníku.
Obrazem: Malé maškary si užily zábavné odpoledne s Katevent týmem

Stanice se podílí také na záchovných programech ohrožených druhů živočichů, například sovy pálené a sýčka obecného. Chová i původní česká plemena domácích zvířat.

Její další činností jsou biologické průzkumy, monitorování výskytu chráněných živočichů, botanické průzkumy, ekologický dozor staveb, záchranné transfery, například zábrany pro žáby u silnic při tahu, přenos raků, škeblí a velevrubů či záchrana pulců ropuchy zelené.

Záchranná stanice AVES je členem Národní sítě záchranných stanic, koordinované Českým svazem ochránců přírody. Zahrnuje i Ekocentrum Čabárna zaměřené na environmentální vzdělávání dětí, které mohou využívat i školy z rakovnického okresu.

AVES zajišťuje telefonickou dosažitelnost pracovníka záchranné stanice a převzetí ohroženého živočicha.
Volat lze na čísla 723 468 462 nebo 602 336 014.