Pro již zavedené lékaře, kteří by ihned přezvali ordinaci, nabízí město 800 tisíc korun, pro studenty oboru stomatologie je vyčleněno 600 tisíc korun.

„Samozřejmě máme informace o tom, že řada Rakovničanů nemůže sehnat zubaře i pediatry. Hodně pacientů dojíždí za těmito odbornosti za hranicemi okresu, do Kladna a do Prahy. Víme také, že končí nebo v nejbližší době skončí několik zubařů, například Ivana Chrastná či Blanka Štíbrová, které prodávají ordinace. U pediatrů není situace o moc lepší, řada jich je kolem důchodového věku,“ popsal situaci ve městě starosta Luděk Štíbr, mimo jiné manžel jedné z končících zubařek.

Dítě u zubaře - Ilustrační foto
Rakovník láká do města pediatry a zubaře. Pomoci mají i stipendia pro mediky

Ten si také uvědomuje, že i s finanční podporou nebude jednoduché některou z uvedených odborností do města dostat. „Rozhodně nejsme sami, například Žatec, Louny nebo Tábor také nabízí obdobné podpory a máme informace, že se jim moc nedaří. Třeba v Táboře, který je větší než Rakovník, se za tři roky přihlásili pouze tři zájemci. Nás kontaktovali také tři zubaři, ale ti se zatím pouze ptali na detaily u odboru sociálně právního,“ přiblížil Štíbr.

Smlouvy s pojišťovnami

Jednou z podmínek, které si vytyčilo město je, aby budoucí lékař, který si v Rakovníku otevře praxi, měl smlouvy se třemi největšími pojišťovnami. „Snažíme se myslet na všechny občany. Chceme, aby si jejich služby mohl dovolit každý, tedy i ten, který nemá na finančně náročnou privátní péči,“ zdůraznil starosta.

Do Rakovníka jezdí za lékaři i řada lidí z okolních vsí, vedení města ovšem se zástupci obcí o finanční podpoře z jejich strany nejednalo. Vedení města je naopak v tomto směru v kontaktu s rakovnickou nemocnicí. Ta by ráda rovněž zřídila stomatologické oddělení, ale potýká se s podobným problémem, zubaři zkrátka nejsou. „Byl tu jeden zájemce, který před rokem zjišťoval možnosti podpory, tehdy jsme program ještě nevydali. Nabídli jsme mu nemocnici s poliklinikou, která nabízela prostory, ale k dohodě nakonec nedošlo,“ upřesnil starosta.

Podpora pro pediatry a zubaře

Program zamýšlí finančně podpořit lékaře při zřízení nové lékařské praxe na území města od 1. března tohoto roku, ale je také zaměřený i na podporu převzetí stávající praxe po lékaři působícím ve městě.

Pro tento rok mají přednost především obory praktické lékařství pro děti a dorost/pediatrie a zubní lékařství. V případě dostatku finančních prostředků je možná podpora i pro jiné odbornosti.

Fotopast zachytila na Křivoklátsku kočku divokou.
Fotopast zachytila na Křivoklátsku kočku divokou. Už podruhé

V roce 2024 byla do programu vyčleněna částka 800 tisíc korun. Maximální výše dotace/návratné finanční výpomoci pro jednoho žadatele v tomto programu je stanovena na 400 tisíc korun. Přesnou výši dotace stanovuje radnice na základě individuálního posouzení žádosti po zohlednění všech skutečností.

Program pro poskytování dotací formou stipendia pro studenty oboru stomatologie řeší nedostatečnou dostupnost primární péče v oblasti zubního lékařství ve městě a má motivovat studenty k úspěšnému dokončení studia a k poskytování praxe v Rakovníku. Letos bylo vyčleněno 600 tisíc korun. Maximální výše dotace pro jednoho žadatele je ve výši 200 tisíc korun za akademický rok.

Mohlo by vás zajímat: Centrem Rakovníka prošel v úterý masopustní průvod

Zdroj: Deník/Josef Rod