Rakovničané od roku 2020 za svoz komunálního odpadu zaplatí nově 720 korun místo současných šesti set. Přední představitelé města rozhodli o zdražení poplatku kvůli rostoucím nákladům. „Naposledy se poplatek za svoz komunálního odpadu upravoval v roce 2013. Výpočet poplatku navíc kopíruje tu nejnižší hranici možného zvyšování,” sdělil starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS) s tím, že v současné době město Rakovník za svoz komunálního odpadu, svozu odpadkových košů a provozu sběrného dvora platí zhruba 13,3 milionu korun.

Zdražování poplatku za odpad není podle slov starosty města poslední. Vláda připravuje zákon, který je zatím v prvním čtení a na základě něhož dojde k uzavírání skládek a odpad se bude likvidovat jiným způsobem - ve Středočeském kraji by měla být vybudována spalovna odpadu u Mělníka.

„Toto by měl být první krok, aby následné zdražení nebylo tak drastické,” sdělil ještě Luděk Štíbr a jedním dechem dodal: „Mám ohlasy od Rakovničanů, že zdražení jim nepřipadá nijak rapidní. I okolní města zvažují zvýšení ceny za svoz odpadu.”

Proti zdražení se postavili jako jediní rakovničtí komunisté. „Šest set korun je ještě únosné. Problém to bude u sociálně slabších,” nabádal Vladimír Kvasnička s tím, aby město poplatek nezvýšilo.