Následkem plánované transformace 154. záchranného praporu by se měl počet vojáků v rakovnických kasárnách do budoucna ještě zvýšit

Návrh ministryně obrany

Minulé pondělí totiž vláda na svém zasedání schválila návrh ministryně obrany Vlasty Parkanové, jehož součástí je i regulace počtu záchranných praporů. Podle návrhu by měly být v nynější podobě zachovány pouze dva, řeč je právě o Rakovníku a Olomouci. Ministerstvo obrany si od těchto změn slibuje zefektivnění činnosti a snížení finančních nákladů na jejich provoz. S tímto tvrzením však absolutně nesouhlasí hejtmani jednotlivých krajů, kteří poukazují na to, že při mimořádných událostech bude po regulaci počtu záchranných praporů jejich nedostatek znatelný. Následek bude asi takový, že se bude pomoc hledat v soukromé sféře, což se prodraží.

Plánovaná transformace

Rakovnický záchranný prapor by měl projít plánovanou transformací, při níž bude nynější útvar nahrazen ženijním praporem a speciální záchrannou rotou. „V podstatě jsme se všechny informace o změnách dozvěděli z médií, ministerstvo obrany nás o konkrétních krocích neinformovalo,“ uvedla pro ČTK mluvčí 154. záchranného praporu v Rakovníku Alena Hrdličková. Zprávu o zachování a dokonce zvýšení počtu profesionálních vojáků v Rakovníku vítá i starosta Zdeněk Nejdl. „Pomůže to rozvoji města, budou pracovní příležitosti i větší tlak na bytovou výstavbu, kterou jsme připraveni podpořit,“ řekl ČTK rakovnický starosta Zdeněk Nejdl.

154. záchranný prapor v současné době čítá 300 příslušníků, z toho skoro 70 občanských pracovníků

Úkolem praporu v Rakovníku jsou záchranné práce při živelných pohromách, průmyslových haváriích a dopravních nehodách. Prapor je vybaven prostředky k likvidaci požárů, poskytování pomoci při záplavách, zabezpečení elektrické energie z náhradních zdrojů a zabezpečení obyvatelstva pitnou vodou. K jeho specializovaným činnostem patří potápěčské, lezecké a trhací práce.

Skupina 41 příslušníků 154. záchranného praporu z Rakovníka například při loňské povodni pomáhala na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem, které ohrožovalo rozvodněné Labe. Největší nasazení prapor zažil při záplavách v roce 2002, kdy 213 příslušníků základny na 35 místech v Česku provádělo záchranářské a humanitární práce. Loni v zimě jeho příslušníci v Praze na Letné vystavěli humanitární městečko pro bezdomovce.