A tak se v Rakovníku ještě před otevřením dveří kanceláře v pondělí vytvořila fronta asi třiceti čekatelů, ve středu prý tento počet dosáhl na šedesátku. A počet žadatelů neustále přibývá.


Každý den jsou pracovníci odboru schopni obsloužit mezi 150 až 200 žadateli. Víc prostě neumožńuje evidenční systém zvládnout. Nejde jen o to přijmout žádost například o vyhledání toho, jestli a jaká vozidla jsou právě na mě napsaná, ale hlavně pak upravit příslušné kolonky v centrálním registru. To všechno ještě k tomu, co je běžnou další činností úřadu.


Naštěstí v rakovníku zatím nedošlo ke kolapsu registračního systému tak, ajko v některých jiných místech republiky.
„Museli jsme však několikrát systém pořadových čísel zastavit a dát tak registru čas, aby provedl všechny potřebné změny. Registr je totiž celorepublikově propojen, a tak se stalo, že zadáváním z různých měst byl zahlcen. Po jeho uvolnění se zase pokračopvalo normálně dál,“ vysvětlil nám jediný dílčí problém na registru tiskový mluvčí rakovnického městského úřadu Jan Polák.


V souvislosti s registrem ale upozorňujeme na plánované zkrácení pracovní doby. V úterý 23. prosince a také ve středu 31. prosince bude přepážka otevřena jen v době od 8 do 12 hodin, stejně jako jinde na úřadech. Pokud se však vydáte na Silvestra na úřad k pokladně, obslouží vás úředníci pouze do 10 hodin. Dne 2. ledna 2008 budou z technických důvodů pokladny uzavřeny úplně.

Novinky na registru vozidel po 1. 1. 2009

Novinky přináší změna několika zákonů, a to o odpadech, o registraci vozidel a o zákonném pojištění od 1. 1. 2009.

Vybírání ekologického poplatku při převodu vozidla.
Bude navíc vybírán při převodu vybraných vozidel kategorie vozidel M1 a N1, to jsou osobní automobily do 3,5 t celkové váhy a nákladní automobily do stejné celkové váhy vozidla poplatek 10 000,- Kč, 5 000,- Kč nebo 3 000,- Kč, podle plnění emisního limitu vozidla (údaj uveden v technickém průkazu vozidla). Poplatek bude hradit ten, kdo požádá o registraci vozidla. Poplatek se bude hradit pouze 1x, další vlastník vozidla ho již hradit nebude.
Vyřazení vozidla z registru vozidel.
Nově se tato skutečnost týká pouze vybraných vozidel určených k ekologické likvidaci, a to je kategorie vozidel M1 a N1, to jsou osobní automobily do 3,5 t celkové váhy a nákladní automobily do stejné celkové váhy. Jiných kategorií vozidel se tato skutečnost netýká.
Zákonné pojištění vozidel
Nově u všech nepojištěných vozidel po 1. 1. 2009 jsou stanoveny zákonem denní poplatky v rozmezí 30,- až 300,- Kč podle kategorie vozidla, tato skutečnost se netýká dočasně vyřazených vozidel. Poplatek nebude vybírán na registru vozidel, ale pojišťovnami.
Zánik vozidla
O neexistujícím vybraném vozidle (zaniklém) kategorie M1 a N1 nebo, které ztratilo účel svého využití, bude rozhodováno na základě písemné žádosti vlastníka. V uvedené věci bude probíhat správní řízení a jeho výsledkem bude rozhodnutí. Řízení lze vést pouze s vlastníkem vozidla, nebo jeho zmocněným zástupcem. Pokud bude vozidlo v převodu, je nutné nejdříve dokončit zaregistrování nového vlastníka vozidla včetně zaplacení příslušného správního poplatku.