Stavební práce na silnici I/27 vedoucí z Plzně do Žatce, konkrétně v ulici Žatecké, ukončila firma v listopadu uplynulého roku a v březnu by se měla částečná rekonstrukce opět obnovit. „Opět se to celé rozbagruje, dodělají se věci, které se nestihli v loňském roce. Udělají se nové chodníky, osvětlení, voda, kanalizace a přípojky. Rekonstrukce by měla trvat přibližně do června,“ upřesnil starosta Jesenice Jan Polák.

Celý tento úsek bude po dobru rekonstrukce uzavřen. „V tomto případě kyvadlová doprava není možná, protože silnice je rozkopaná celá napříč kvůli přípojkám k domům,“ doplnil Polák.

Na rekonstrukci silnice v ulici Žatecká by měla navázat rekonstrukce I/27 i v ulici Plzeňské, avšak ta se protáhne až do příštího roku. „V současné době má Ředitelství silnic a dálnic odevzdanou projektovou dokumentaci, když přislíbilo, že by se mělo soutěžit. Chceme, aby se začalo už v červenci, neboť rozsah prací je tam relativně velký. Zase by se měla dělat kanalizace, částečně i oprava vodovodu, veřejné osvětlení,“ uvedl jesenický starosta.

Město se na rekonstrukci bude podílet investicí do chodníků a veřejného osvětlení.

Další velká akce, která se v Jesenici chystá, je v rekonstrukce a přístavba mateřské školy. „V současné době musíme ještě dodělat realizační projektovou dokumentaci, na jejímž základě bude poté vybrán zhotovitel. Předpokládám, že v květnu či červnu bychom měli zahájit práce na rekonstrukci, která by měla trvat do ledna příštího roku,“ odhaduje Jan Polák.

Vedení města Jesenice se od loňského roku zaměřuje také na snížení energetické náročnosti bytových domů. Ve svém vlastnictví má více než sto bytových jednotek, když tři bytové domy kvůli energetické úspoře prošly v poslední době zateplením a opravou střechy. Konkrétně jde o dva domy v ulici Plzeňská a jeden v ulici Karlovarská.

Na domu čp. 232, kde se dělala i nová střecha, budou práce pokračovat i v tomto roce. Nestihla se totiž dodělat nová fasáda, která bude dokončena na jaře. Náklady na rekonstrukci všech tří domů přesahují deset milionů korun. Město získalo z operačního programu životního prostředí 2 a půl milionu korun, zbylých osm milionů musí hradit z vlastního rozpočtu.

Jesenická radnice se dále rozhodla pro centrální vytápění již zmíněných objektů. Rozšíření teplovodní sítě vyšlo na 3,9 milionu korun, když 2,7 milionu bylo ohrazeno z dotace z operačního programu životního prostředí.

Město bude s opravou bytových domů ve svém vlastnictví pokračovat i letos.