Rakovnické muzeum vlastní objekt, který nechala vystavět nejstarší dcera prvního československého prezidenta, od roku 2017, kdy byl Středočeským krajem odkoupen od Českého červeného kříže za dva miliony korun. Vzhledem k tomu, že se prvorepubliková budova nacházela v havarijním stavu, využilo dotační výzvy a hned po odkoupení připravilo projekt pro rekonstrukci budovy a vybudování nové expozice.

„Projekt sice uspěl, ale v konkurenci dalších již na něj nebyly vyhrazeny finanční prostředky. Nakonec ale finance alespoň na rekonstrukci objektu schválil zřizovatel našeho muzea, což je Středočeský kraj,“ vysvětluje ředitelka muzea Magdaléna Elznicová Mikesková. A tak se po počátečních peripetiích s výběrovým řízením v březnu letošního roku konečně začalo rekonstruovat.

Opravy provádí firma Martin Vršecký, s.r.o a kromě výměny střechy, restaurování oken a dveří, opraví i dlažbu, obklady nebo třeba topení. Handicapovaní návštěvníci získají bezbariérový vstup a toaletu. „Prostor prvního patra bude rozšířen a v budoucnu by měl sloužit především jako výstavní a víceúčelový přednáškový sál,“ plánuje ředitelka.

Když se zjistilo, že dotace z unijních peněz nakonec dorazí, vrátilo se muzeum k původnímu plánu, tedy nejen k opravě budovy, ale i ke vzniku nové multimediální expozice. „Do počátku roku 2022 by měl vzniknout moderní muzejní objekt zasvěcený Alici G. Masarykové, jejíž odkaz si to určitě velice zaslouží,“ podotýká Magdalena Elznicová Mikesková.

Celková částka na realizaci projektu je necelých 13 milionů korun, přes 11 milionů korun je dotace EU pro regionální rozvoj.

Další peníze, tentokrát 135 tisíc korun, obdrželo rakovnické muzeum v rámci středočeského participativního rozpočtu na úpravy prostranství u Samsonu v Rakovníku. V rámci tohoto projektu byla oživena zahrádka a vzniklo venkovní posezení a herní prvky pro děti. „Chtěli jsme mít lepší nabídku pro děti a pro jejich maminky, které se u nás setkávají,“ říká Elznicová Mikesková.