Nevelká firma Pinie Lubná, která je ve světě předním výrobcem dřevěných truhlářských hoblíků, se specializuje i na vybavení školních dílen. „Děláme i speciální stoly, které jsou určeny přímo do školních dílen. Hoblice, které jsou vybaveny nastavitelným podnožím, vyrábíme nově. Tuto novinku jsem nedávno představil na veletrhu v Kolíně nad Rýnem,“ řekl Deníku jednatel firmy Marcel Pergler.

Josef Pavlík, učitel pracovních činností v rakovnické škole, kterou navštěvují i žáci s postižením včetně čtrnáctiletého Míši, jenž je na vozíku, oslovil právě Perglera s požadavkem na speciální stůl do učebny pracovních činností.

„Slíbil jsem Josefu Pavlíkovi, se kterým se znám, že hned po výstavě hoblici přivezu a nainstaluji, ale na té výstavě se vyskytl zákazník, který si ji chtěl hned odvézt. Šlo o švýcarskou firmu, která se specializuje na dodávky do škol. Pro rakovnickou školu jsme tak museli vyrobit nový stůl, proto byl místo v září instalován až koncem listopadu. Byl tedy druhým prototypem,“ připomněl Pergler.

Polohovací hoblice míří do světa

Od té doby jeho firma vyrobila několik dalších stolů se stejným elektricky nastavitelným podnožím. Zájem o ně je hlavně v zahraničí. „Ve Švédsku se tím vybavuje hodně škol, severské státy nemají obecně hluboko do kapsy a mohou si takové podnoží pod školní hoblice dovolit. Vyrábíme i ručně nastavitelné hoblice, na plynové písty nebo hydraulicky nastavitelné,“ dodal jednatel lubenské Pinie.

Tento model stojí 35 tisíc korun, vyrábějí se ovšem i monstrózní kusy s deskou osazenou svěráky a skříňkami, ty už stojí až 150 tisíc korun.

Novinku v rakovnické škole využívá i čtrnáctiletý žák sedmé třídy základní školy praktické Míša, který se díky ní může během pracovní činnosti zařadit mezi své spolužáky a i na vozíku vyrábět spolu s nimi. „Jsem rád, že stůl může využívat, připravil jsem mu něco na řezání, udělal mu rovnou rysku a uřízl to perfektně. Teď mu stůl pomalinku přizvednu a uvidíme, jak se mu povede řezat s lupenkovou pilou,“ poznamenal vyučující Josef Pavlík.

Praktické vyučování je cestou k výučnímu listu

Ten už oslovil Václava Krásu, předsedu Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, aby se na tento speciální stůl přijel podívat. „Takových speciálních škol je v České republice více, takže by stůl určitě našel uplatnění i jinde. U nás je to nyní Míša, ale mohou se objevit další žáci. Stůl, který lze zvednout, je použitelný jak pro vozíčkáře, tak pro mobilní děti,“ dodal Pavlík.

Také zástupkyně ředitele školy Šárka Konopásková si speciální stůl pochvaluje. Připomíná, že díky praktickému vyučování, na které je v této škole kladen důraz více než v běžných základních školách, se později mohou děti vyučit v klasických učilištích. „Máme řadu absolventů, kteří se k nám chodí pochlubit s výučním listem. Je fajn, že naši absolventi mají šanci uspět,“ uzavřela.