Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řepka přináší zisk, je po ní poptávka

Rakovník - Po roce 1989 postupně výrazně poklesla výměra brambor, cukrovky a hodně se omezila živočišná výroba. Proto zemědělci přestali pěstovat krmiva. Tím se uvolnilo místo pro řepku, po které byla poptávka nejen u nás, ale i v celé Evropě.

25.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Její výměra rostla už v roce 1999. Za posledních 18 let o 14 procent. Její pěstování přináší zemědělcům zisk, na rozdíl například od produkce mléka, která je dlouhodobě ztrátová. Cena řepky se odvíjí od ceny na burze MATYF v Paříži.

„Velmi jí pomohlo vybudování zpracovatelského průmyslu v naší republice. Pokud se vyvážela jako surovina, cena byla o 800 až 1000 korun za tunu nižší kvůli dopravě do Hamburku. Stejně je na tom v současné době obilí, které se od nás vyváží jako surovina. Nyní se řepka u nás obchoduje za stejnou cenu jako v Paříži, což je pro zemědělce velmi příznivé," vysvětluje Jaroslav Mikoláš, předseda Okresní agrární komory v Rakovníku a jeden z jednatelů LUPOFYTU Chrášťany u Rakovníka, kde se olejniny včetně řepky pěstují na 55 procentech orné půdy, což je rarita u nás i na světě.

Pěstování řepky se věnuje více než čtyřicet let. Její dlouhodobé pěstování půdě neškodí. Naopak. Velice dobře doplňuje osevní postup při pěstování obilovin. Je to vhodná předplodina, srovnatelná s luštěninami nebo okopaninami. Výnos pšenice v následujícím roce zvyšuje až o 10 procent. „To mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti. Navíc má fytosanitární účinky, ozdravuje půdu, likviduje choroby, které napadají obiloviny a zlepšuje absorpční kapacitu půdy," říká Jaroslav Mikoláš.

Svým mohutným kořenovým systémem dlouhým až 175 centimetrů prospívá struktuře půdy. Rostliny zpracovávají veškerý dusík, takže zabraňují jeho vyplavování z půdy, což je problém v celé ČR. Protože je jedenáct měsíců na poli, zabraňuje erozi půdy. Rostlinné zbytky po řepce tvoří pět až sedm tun slámy kvalitnější než obilné a jednu až dvě tuny kořenové hmoty na hektaru. Ty zůstávají v půdě a nahrazují tak organickou hmotu z chlévské mrvy. Lány řepky rovněž pomáhají včelařům, zvláště letos, kdy včely dlouho nelétaly z úlu a pomrzly květy ovocných stromů. Někde tedy může kvetoucí řepka zachránit letošní snůšku medu.

Zemědělci často spolupracují se včelaři. Oznamují jim, kde řepku zaseli a včelaři si k polím dávají úly. Výzkumy také ukázaly, že řepkový olej je v některých parametrech lepší, než drahý olivový. „Možná je mezi lidmi averze vůči němu, protože je levný, ale chtělo by to větší osvětu. Výhodou je, že si řepku dokážeme sami vypěstovat a olej vyrobit," mínil Jaroslav Mikoláš. Na alergii kvetoucí řepka velký vliv nemá, protože její pylová zrna jsou těžká a shlukují se, takže se od pole dostanou maximálně 50 metrů. Vzduchem létají spíše lehké pyly břízy a podobně.

Autor: Šárka Hoblíková

25.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
42

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Hředle zdolaly ve šlágru Olympii a jsou v čele

Rakovnicko – Okresní přebor Rakovnicka má nového lídra. Jsou jím Hředle, které ve šlágru 8. kola zdolaly rakovnickou Olympii 5:3. Nováček z Rynholce se po vynikajícím úvodu trochu zadrhl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení