Přesně tak to bylo třeba v Ústavní lékárně Masarykovy nemocnice v Rakovníku. Ráno prý ještě na skladě respirátory měli, odpoledne už ani kus.

„Vlna zájmu se zvedla po tiskovém prohlášení ministra zdravotnictví. Ještě před obědem už přicházeli lidé různých generací a postupně skoupili vše, co jsme měli na skladě. Respirátory hodně nakupovali hlavně lidé, kteří dojíždějí autobusem do práce. Měli jsme i respirátory FFP3 a vše je už pryč,“ potvrdila v pátek odpoledne zdejší laborantka. Další várku čekají hned na pondělí. „Snad tedy něco dorazí,“ dodala.

Enormní zájem o nákup respirátorů pocítili i na dalších místech. Lidé preferovali spíše české výrobky. Třeba v rakovnické Lékárně U Parku vykoupili zákazníci do pátečního odpoledne veškeré zásoby. „Už nemáme ani jeden respirátor. Přišlo nám dvě stě kusů a ty jsme prodali hned všechny. Respirátory byly od českého výrobce po jednom kusu v balení. Prodávali jsme kus za dvacet korun. Další objednávku na příští týden jsem už ale udělat nemohla, nebylo kde objednávat,“ poznamenala za lékárnu Jitka Hrušková.

Z pultu obchodu zmizelo i posledních 5 kusů respirátorů třídy FFP3. Ty byly za 53 korun, také české výroby „Někdy příští týden by měly dorazit alespoň tyto respirátory, ale už z Číny. Kolik kusů to bude, nevím,“ dodala Jitka Hrušková.

V Novém Strašecí v Lékárně u České koruny v pátek odpoledne ještě nějaké zásoby sice měli, v nabídce zůstaly již pouze ústenky čínské výroby. „Jsou po dvou kusech v balení,“potvrdila Kateřina Krabcová z novostrašecké lékárny s tím, že české ústenky, které šly hned na odbyt, byly v balení po deseti kusech za 210 korun. „Čínské jsou dva kusy za 50 korun,“ doplnila.

Asi nejlépe na tom byla v pátek odpoledne majitelka Lékárny U sv. Antonína v Řevničově. Ta jediná z oslovených hlásila dostatek. „Respirátorů mám dvojkových i trojkových zatím dost. Nasyslovala jsem si je v první vlně. Ty z března jsou ale hodně drahé, kus vychází na 250 korun. Postupně jsem proto sháněla i levnější zboží, aby bylo prodejné. Ty drahé mi tu zatím zůstávají. Ale patrně dojde i na ně,“ konstatovala lékárnice Magdalena Riegerová. V pátek, kdy byl zájem nebývalý, prodala respirátory FFP2 a FFP3 každému druhému zákazníkovi.