Studie na regeneraci městské památkové zóny byla architektem Karlem Zuskou vytvořena v roce 2011 a revitalizace prostranství gymnázia, jejíž náklady se vyšplhaly na téměř 9 milionů korun, je její čtvrtou etapou. „Jsem velice rád, že se nám to podařilo a že lidé, kteří tady bydleli, dokázali tolerovat stavební práce, které obnášely nejen vlastní stavbu, ale i výměnu sítí. Vznikl zde prostor, který navazuje na regenerované části městské památkové zóny,“ pochvaluje si starosta města Luděk Štíbr.

Hlavním cílem projektu bylo upravit pojízdné a pěší plochy. Další projekt, který zde vznikl, je terasa, která by měla sloužit ke studijním účelům, k happeningům nebo přednáškám. „Součástí projektu, o kterém rozhodovala městská rada, byl i umělecký prvek, který vzbuzoval velké emoce, ale nakonec se celá věc uklidnila a převládají spíše pozitivní reakce na toto dílo,“ podotkl Luděk Štíbr. Autory sochy jsou Dalibor Blažek a Petr Holeček, kteří se podíleli nejen na jejím vytvoření, ale i umístění a instalaci.

Rakovnický starosta také potvrdil, že regenerace památkových zón zdaleka nekončí. V nejbližší době by měla začít pátá etapa regenerace – revitalizace ulice Palackého. „Zde se čekalo na vyřešení parkovacího systému a už nyní si myslíme, že je to ve stavu, kdybychom mohli pokračovat. Samozřejmě jsou zde i delší dodělávky, jako vstupní brána do letního kina, případně městská tržnice a mně osobně, ač to není v rámci regenerace, by se líbilo zahájení výstavby víceúčelového studijního centra v blízkosti gymnázia,“ dodal Luděk Štíbr.

Město do této chvíle investovalo do úpravy ulic v městské památkové zóně téměř 58 milionů korun. Celková výše dotací z Regionálního operačního programu Střední Čechy činí 25,3 milionu korun.