Městská knihovna Rakovník a Muzeum T. G. Masaryka Rakovník ve spolupráci se Státním okresním archivem Rakovník, z iniciativy Jana Mudry, se rozhodli uspořádat pro studenty středních škol, žáky základních škol i veřejnost výstavu věnovanou právě událostem roku 1989. Výstava s názvem "1989. Nezapomínáme. Připomínáme" bude rozdělena na dvě části. V Roubence Lechnýřovně bude výstava zaměřena na celorepublikové události a představí průřez zásadními momenty celého revolučního roku. Výstava v Galerii Samson Cafeé, mající podtitul Listopad 1989 na Rakovnicku ve fotografii, se pro změnu bude věnovat regionálním událostem listopadu 1989.

K výstavám se budou vztahovat i další akce - komentované prohlídky, besedy, setkání s přímými účastníky událostí a jinými zajímavými osobnostmi. „Úterky a čtvrtky budou věnovány vždy žákům základních a středních škol. V Roubence budou mít komentovanou prohlídku pamětníci pražských listopadových událostí, v Samsonu rakovničtí pamětníci. Tyto prohlídky se budou konat dopoledne a odpoledne budou setkání s pamětníky určeny pro veřejnost,“ doplňuje vedoucí Městské knihovny Rakovník Milena Křikavová.

Nebude chybět ani promítání filmů nebo scénické čtení. „Jedno takové čtení, nebo spíš listování se koná v úterý 15. října od 18 hodin v dětském oddělení knihovny. Listovat se bude knihou Mé dětství v socialismu. Z filmů budeme promítat ty, které byly před rokem devadesát zakázané a byly uzavřeny v trezorech,“ přibližuje Milena Křikavová.

Samotná vernisáž výstavy se uskuteční 1. října od 16 hodin v Roubence Lechnýřovně, poté se její účastníci přesunou manifestačním průvodem do Galerie Samson Cafeé, kde bude výstava zahájena v 17 hodin. Na obou vernisážích bude možné ochutnat rakovnické pivo, k jehož ochutnávce zahraje Milan Zimmermann. Výstava potrvá do 24. listopadu. „Výstavě jsme věnovali opravdu velké množství energie a jsem sama zvědavá na reakce veřejnosti, jak to celé budou brát, jaké budou ovace, protože v někom je to stále zakořeněné tak trochu jinak,“ přemítá vedoucí knihovny a infocentra, která si jinak spolupráci mezi knihovnou, muzeem i archivem velice pochvaluje.