S nápadem přišel František Řezáč, jeden z tatínků sem docházejících dětí, který navrhl, že by plot sponzorovala veřejnost, a to tím způsobem, že by si každý, kdo by chtěl, mohl zakoupit jednu novou plaňku. Na ní by pak bylo, jako takové poděkování za nákup, napsáno jeho jméno. A to se podařilo. Položili jsme Františku Řezáčovi k této nevšední aktivitě několik doplňujících otázek.

Podílely se také samy děti na realizaci tohoto plotu?
Natírali ho především rodiče, ale děti jim pomáhaly, aby se na jeho vzniku také určitým způsobem podílely. Na zahradě školy je pak jedno pole pastelkového plotu, které si děti celý pomalovaly samy svými nápady.

Jména jsou napsána…
Speciální fixou, kterou by nemělo sluníčko vyšisovat. A pokud by jednou bylo třeba barvy obnovit, měl bych nápad, že by to mohly provést starší děti ze základní školy v rámci takzvaných dílen.

Celý plot kolem školky ale ještě není hotov…
Vybraly se peníze na zhruba 342 planěk. Koupilo se jich 400 a tento zbytek je schován na pokračování projektu. Je tu totiž u školky havarijní septik a čeká se, až město dodělá kanalizaci a školka se na ni napojí. Pak se bude pokračovat v dodělávce plotu.

Co vím, je to už váš třetí dobrovolnický projekt, který se podařilo v Novém Strašecí dotáhnout do konce…
Prvním bylo vybudování dětského mini hřiště za plotem školky. Kousek odsud totiž je budova, kde sídlí pediatr, a mě napadlo, že by si tu maminky a především jejich děti mohly zkrátit čekání hrou. Také tento projekt a projet ptačích budek na zahradě této školky se podařilo dotáhnout do konce díky rodičům a vstřícným sponzorům. Ovšem udělat nějaký dobročinný projekt je složité v tom, že trvá, nežli na to kývnou úřady.

A drahé…
Ano, ale naštěstí jsou tu úžasní sponzoři, kterým touto cestou děkuji. Například Pinie Lubná, která nám dodala kvalitní dřevo za polovinu ceny. Kdyby jich nebylo, tak se dostaneme tak do poloviny délky plánovaného plotu. Dřevo je dnes obzvláště drahé. Dokonce garantují to, že kdyby se s plotem něco stalo, tak nám plaňky vymění. A Drogerie Hana Burešová nám dodávala barvy.

Máte další nápady?
Moc by se mi líbilo, kdyby tu vznikla charitativní posvícenská tradice. Aby lidé dali 50 korun školce na další projekt místo toho, že si za něj koupí perníkové srdce.
Vím třeba, že v této školce touží po rovinatém plácku, kde by se děti mohly věnovat sportování. Lidé dobré vůle jsou mezi námi, a tak podobným projektům věřím.