Osmnáctého ročníku se účastní celkem osmadvacet řezbářů, mezi nimiž jsou i tři ženy. Až do soboty 10.8. budou na dolním hradním nádvoří pod širým nebem tvořit svá díla, která budou následně umístěna v budově Purkrabství. Díla při sympoziu vytvořená totiž následně obohatí místní řezbářskou expozici „Vstupte s námi do obrazu".

Bezesporu nejzajímavějším exponátem je model orloje, který zde po několik let tvořil řezbář Pavel Balcar. Použitý materiál je lipové dřevo, jen hodinový stroj je z tvrdých dřev.

Hodinový stroj, který je v modelu k vidění, pohání závaží na laně, podle původního pohonu, který v orloji byl. Dalším mechanismem, který je zpracován do nejmenšího detailu, je čtyřiadvacetník. Ten slouží k pootáčení vnějšího „staročeského" ciferníku, který má po obvodu čtyřiadvacet gotických číslic, a to tak, aby bylo možno odečítat staročeský čas, v němž den začínal západem Slunce. Tento čtyřiadvacetník není původní, ale byl sestaven v padesátých letech dvacátého století. Detailně je zpracován také mechanismus otáčení apoštolů a všech dvanáct figurek je vyřezáno i se svými atributy. Na model je použito více než 1500 kostiček a skládá se zhruba z 2000 dílů. Výška modelu je 86 cm.

„Raritou letošního Křivořezání je řezbář Jan Baxa, který na tuto akci dorazil automobilem Škoda Tudor s rokem výroby 1948! Překrásně zrenovovaným strojem se můžete pokochat na hradním nádvoří," řekl kastelán hradu Luděk Frencl.

V pátek 9.8. a v sobotu 10.8. dolní nádvoří hradu ožije slavnou televizní komedií v divadelním ztvárnění „Světáci". „Videozáznam ze slavnostního zahájení 5.8. je k vidění na stránkách hradu www.krivoklat.cz," dodal Luděk Frencl.