Kamiony zatarasená rychlostní silnice R6 Kalovy Vary – Praha (takzvané karlovarky) u Krušovic, osobní automobily v příkopech, dopravní nehody, zpoždění vlaků, ale také špatně sjízdné některé silnice a neošetřené chodníky. To je typický obrázek, který můžeme v posledních dnech vídat téměř každé ráno.

Další vydatné sněžení, které trvalo od pondělních odpoledních hodin až do úterního poledne, zasáhlo v plné síle i Rakovnicko. Silničáři tak vyrazili znovu do boje s bílou nadílkou s veškerou technikou, která je schopna čistit silnice a chodníky. Ale ani oni nemohou být zkrátka všude. Mnohde tak ležela na silnici i deseticentimetrová vrstva sněhu. A ta způsobovala komplikace. Zejména v ranních hodinách měli veliké problémy řidiči kamionů, ale i menších automobilů, na frekventované silnici Rakovník – Ruda.

V kopci před obcí ve směru od Rakovníka totiž uvízlo několik kamionů, podobně tomu bylo i na „karlovarce“ u Krušovic. Situace se ale během několika málo desítek minut dala podle našich neoficiálních zdrojů do pořádku, silničáři komunikaci ošetřili, a provoz se zde vrátil do normálu.

„Nic vážného se u Rudy nestalo. Uvízl zde jeden kamion, a ten blokoval ty ostatní, takže se zde tvořily kolony. Ale po ranní špičce se vše vrátilo do pořádku,“ řekla Helena Nováková, která po silnici jezdí denně do zaměstnání.

„Žádná silnice z důvodu sněhové kalamity a následně uvízlých kamionů není hlášena,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku v úterý dopoledne Jan Majdan z Dopravního inspektorátu Policie ČR Rakovník. Profesionální hasiči ze stanice Rakovník neprožili příliš klidné ráno. „Během úterního rána vyjížděli rakovničtí hasiči k více jak deseti událostem. Nejčastěji k odstraňování stromů ze silnice, které se pod tíhou sněhu velmi často lámou a vyvracejí. Dále pak je to vyprošťování zapadlých aut,“ informovala mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Problémy spojené s vydatnou sněhovou nadílkou se nevyhnuly ani železnici. Například osobní vlak, který odjíždí pravidelně z Rakovníka do Mostu v 9.02 hodin měl téměř dvouhodinové zpoždění. V úseku Lužná – Řevničov totiž spadl na železnici strom.

Český hydrometeorologický ústav již vydal také výstrahu na tvorbu náledí a ledovky, a to ve všech krajích republiky. Výstraha trvá až do čtvrtka 9. prosince. Poté by se mělo podle předpovědi meteorologů znovu ochladit a do Česka by se tak měly vrátit mrazy. Podle předpovědi meterologů by v polovině příštího týdne měly noční teploty klesat pod –10 °C.