Na místě může policie uložit finanční postih až do výše pěti tisíc korun. Pokud řidič odmítne blokovou pokutu uhradit, ve správním řízení se může vyšplhat až na sto tisíc korun. Pokutováni mohou být řidiči také za to, že dálniční známku mají nalepenou na jiném místě než v pravém dolním rohu čelního skla vozidla. Nebo když nemají u sebe druhý díl známky.

„V tomto roce jsme zatím nezaregistrovali žádné přestupky spojené s dálničními známkami,“ uvedla pro Deník mluvčí rakovnické policie Michaela Richterová. Šoféři, u kterých by bylo při dálniční kontrole zjištěno, že na vozidle mají známku starou, mohou dostat v blokovém řízení pokutu také do výše pěti tisíc korun.

Na Rakovnicku je zatím jen jediný úsek dálnice, kde je nutné známku mít. A to na dálnici D6 od nájezdu v Novém Strašecí až po Stochov. Tuto komunikaci nejvíce využívají lidé, kteří jezdí do Prahy. Dálnice však není jedinou cestou jak se do metropole dostat. Lze jet i po okresních silnicích. Trasa je přibližně stejně dlouhá, ale jízda trvá asi o pětačtyřicet minut déle.

Na Rakovnicku se nyní dají koupit dálniční známky ve všech městech i řadě vesnic. A to na poštách i benzinových pumpách. Nejvíce se jich prodá v Novém Strašecí, kde je nájezd na zmíněnou dálnici s označením D6. Na konci ledna tu pracovnice pošty zaznamenaly několikanásobný zájem o známky a lidí pro ně chodí každý den více a více.

I na rakovnické poště jsou dálniční známy k mání. A to desetidenní, čtvrtletní i roční. Stejně tomu je i na benzinových pumpách ve městě, kam místní občané míří pro kupóny nejčastěji. Podle obsluhy čerpací stanice Robin Oil v Rakovníku, mají dálničních známek v těchto dnech dostatek. Lidé sem pro ně začali chodit už minulý týden.

Veliký zájem zaznamenali také v čerpací stanici Benzina na Pražské ulici v Rakovníku. „Na dálniční známky čekáme, odpoledne by je měli přivézt. Je o ně veliký zájem,“ uvedla Jana Rotová, obsluha čerpací stanice.

Oproti tomu se v oslovených malých vesnicích o dostatek dálničních známek nebojí. „U nás je lze zakoupit a máme jich dostatek,“ řekla třeba Romana Jirásková, pracovnice České pošty ve Slabcích. Stejná situace je i v Senomatech nebo Lužné, kde se samozřejmě prodá o mnohem méně dálničních známek než ve městech.