Řidiči, kteří do posledního letošního dne o výměnu průkazu alespoň nepožádají, budou platit jako mourovatí.

Zatím sice mají ještě devět týdnů času, dopravní úřady ale už dlouho hlásí, že většina řidičů na výměnu průkazů kašle. Majitelé řidičáků z let 1964 až 1993, kteří přijdou až na poslední chvíli, přitom nemohou počítat s tím, že dopravní úředníci na sklonku roku stihnou všechny jejich žádosti přijmout.
Kdo stihne podat žádost do 31. prosince, neplatí žádné správní poplatky. „Platí se pouze za změny v registru řidičů, například jména, bydliště nebo skupiny oprávnění, a to padesátikoruna,“ vysvětlila mělnická mluvčí Helena Vavřinová. Za žádost podanou až v lednu příštího roku zaplatí řidič vedle padesáti korun ještě pokutu tisíc korun za nesplnění zákonem stanovené povinnosti.

Pokud by opozdilec odmítal pokutu zaplatit, bude na tom ještě hůř. „Následovalo by správní řízení, kdy by řidič musel uhradit náklady tisíc korun a pokutu až třicet tisíc korun,“ doplnila Vavřinová. K majitelům prošlých řidičáků nebudou v příštím roce tolerantní ani policisté. „Nemá–li kontrolovaný řidič platný průkaz, oznámíme to příslušnému odboru dopravy,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková s tím, že následující sankce mohou pro řidiče znamenat zákaz řízení motorových vozidel na 12 měsíců až dva roky a pokutu 25 až 50 tisíc korun.