Právě tehdy se totiž její maminka Marcela od lékařů dozvěděla, že se dívenka narodila jen s jednou plící. I přesto, že se zpočátku zdálo, že se maličké daří dýchat celkem dobře, se po dalším vyšetření přišlo na to, že má aortu zamotanou v průdušnici. Musela tedy podstoupit pětihodinovou operaci.

Dnes je už Julinka čtrnáctiměsíční a momentálně je její stav natolik vážný, že je na oddělení ARO v pražské motolské nemocnici a doktoři jí diagnostikovali hemofagocytující lymfohistiocytózu.

O Julince se dozvěděl spolek S.O.S. Andělé Rakovník a je rozhodnut děvčátku i jeho rodině i přesto, že není z Rakovnicka, pomoci co nejvíce to půjde.
Členka spolku Vendula Blechová popsala: „Rodina je v hrozné situaci. Víme, že si teď asi řeknete, to se stává, jenže holčička je z dvojčátek a doma mají ještě další šestiletou dceru." Tatínek Julinky musel opustit svou dosavadní práci, aby se mohl starat o Julinčiny sestřičky, když maminka tráví pár dní v týdnu s Julinkou (její fotografii najdete na straně 3) v nemocnici. Hemofagocytující lymfohistiocytóza (HLH) je heterogenní skupina onemocnění vznikajících na podkladě specifické vrozené nebo získané poruchy imunitního systému.„Je to v podstatě, zjednodušeně řečeno, rakovina krve," vysvětlila Vendula Blechová.
Zkušenosti lékařů potvrzují, že včasné zahájení léčby, tedy rychlá diagnostika, je zásadním prognostickým faktorem u tohoto závažného onemocnění. „Já a můj přítel jsme se rozhodli, že se za Julinkou pojedeme do Motola podívat. Pozvala nás tam její maminka. Bylo to krásné setkání."
Stav vypadal zpočátku hodně vážně. Je i nadále vážný, ale jsou prý vidět pokroky. Její maminka Marcelka Vendule popsala, že Julinka měla zpočátku tracheo v nosánku, pak v krčku, ale dnes už pár dnů dýchá samostatně, jen se musí dýchání stále hlídat. Dostává chemoterapii.

Jenže je tu velký, pro rodinu skoro neřešitelný, problém. Jsou rodina z Dolního Podluží, které se nachází západně od města Varnsdorf. Rozprostírá se v širokém údolí na úpatí Lužických hor. „Veškeré peníze padnou na cestu do Motola, která mamince trvá tři hodiny tam a tři hodiny zpět. Na cesty do Prahy už samozřejmě padly veškeré úspory. Na cesty už pomalu ale jistě není," popsala Vendula Blechová, která hned, jakmile se o případu rodiny dozvěděla, kontaktovala maminku s otázkou, jak by rakovničtí Andělé mohli nejlépe pomoci. „Domluvili jsme, že by pomohlo sehnání nějakého vhodného bydlení na Rakovnicku. Měla by to do Motola blíže, neboť léčení bude trvat ještě minimálně rok. A tak se jim snažím najít byt a tatínkovi práci," vysvětlila Vendula Blechová.

A tak se rodina Julinky obrací také na čtenáře Rakovnického deníku s prosbou o pomoc. „Tatínek pracoval jako skladník. A potřebovali by pronajmout na rok či dva nějaký slušný byt bez plísně, neboť všechna tři děvčátka jsou astmatičky. Byt by měl být s ohledem na problémy rodiny za rozumnou cenu," popsala Vendula Blechová.

Jde jen o to, aby rodiče Julinky dokázali nelehkou situaci zvládat nejen psychicky a časově, ale i finančně. „Stěhovat se někam, kde nikoho neznám, by pro mě osobně bylo hodně citlivé, ale Marcelka řekla: Mě vůbec nezajímá, kde budeme. Hlavně aby naše děti byly zdravé a v pořádku a byli jsme všichni spolu," doplnila ještě Vendula Blechová.