„Na to, co bude povoleno na Mikuláše, zatím není možné odpovědět. Stejně jako veřejnost, i my čekáme na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, jaké dostaneme pokyny,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Většina oslovených rodičů malých dětí se shoduje na tom, že to zvládne vlastními silami. Stejně jako Monika Zyková ze Třtice, která zve domů pro svého syna mikulášskou družinu pravidelně a léta v ní dokonce i sama působila. „Všechny kostýmy máme doma, tak si je jen oblečeme. Zřejmě zapojím dědu a sestru,“ plánuje.

Také u Hrdličkových v Novém Strašecí dodržují tradici každý rok. Tentokrát už je rodina smířená s tím, že Mikuláš nepřijde, a tak si na dcery rodiče vymysleli malou lest. „Holky věří jak na Mikuláše, tak na Ježíška, a už se mě ptaly, jestli letos přijde Mikuláš. Vysvětlila jsem jim, že přijít nemůže a že jim třeba nechá nějaké ovoce a dobroty na zahradě, že se necháme překvapit. Starší dcera to shrnula, že pro Ježíška radši k dopisu přibalí i roušku, aby dorazil stoprocentně,“ baví se nápadem Eva Hrdličková.

S návštěvou Mikuláše a čertů příliš nepočítají ani Štolcovi ze Hředel, kde rovněž budou improvizovat. „Zřejmě budeme muset vymyslet pro naši nejmenší pětiletou cácorku příběh, proč se Mikuláš s čerty a andělem neukázal. Možná Sabrinka uslyší jen ránu, jak čerti vylézají z pekla, jejich typický humbuk a za dveřmi pak najdeme vzkaz pro hodné dětičky, na kterém bude napsáno něco důležitého a také indicie, které naznačí, kde se skrývá pytlíček s překvapením,“ popisuje svou alternativu maminka Jarmila Štolcová.

Kateřina Bidrmanová z Rakovníka naopak s příchodem čertovské družiny a Mikuláše počítá. „Máme Mikuláše s čertem a andělem už objednané. Bydlíme v rodinném domku, takže jsme domluveni, že nadílka bude probíhat venku na zahradě před domem,“ prozradila Bidrmanová.

A není sama. Rodačka ze Skryj Martina Říhová, která už třetí rok chodí v převleku Mikuláše po vesnici, se shodnou rolí počítá i v letošním roce.

„Máme masky, takže si myslím, že nákaza ani nehrozí. Od obce dostáváme balíčky s dobrotami zdarma, pak voláme rodinám s dětmi ve Skryjích, jestli mají zájem, abychom k nim zašli. Zatím jsme je ještě neobvolávali, tak nevím, kdo si nás objedná, ale věřím, že nakonec chodit budeme,“ doufá Martina Říhová.

Magdalena Laštůvkové z Kolešovic, která rovněž chodívá 5. prosince v mikulášském převleku, je naopak přesvědčena, že její družina tentokrát kvůli pandemii do rodin chodit nebude.

„V dnešní době by se ti, co se v předchozích letech vydávali za Mikuláše, čerty a anděly, měli držet spíše doma kvůli koronavirové nákaze. Tradice netradice, zdraví je skutečně důležitější než cokoliv jiného,“ říká Laštůvková.