LEDEN

VOLÍME PREZIDENTA. Vůbec poprvé v lednu jsme si v přímé volbě zvolili hlavu státu. Ve druhém kole prezidentské volby se utkal Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Vítězem historické první volby se nakonec stal Miloš Zeman. Ten zvítězil také na Rakovnicku, když získal o pět tisíc hlasů více než jeho protikandidát. Více se dočtete tady.

AMNESTIE. V novoročním projevu vyhlásil dosluhující prezident Václav Klaus dílčí amnestii, která se týkala odsouzených, jejichž trest byl jeden rok a kratší. Starším vězňům prominul tresty až desetileté. Amnestii vyhlásil Václav Klaus k 20. výročí vzniku samostatné České republiky. Na protest proti takovéto amnestii sundali někteří starostové obcí obraz prezidenta Václava Klause ze zdí. „Není to náš prezident," říkali. K tématu se více dočtete zde.

ÚNOR

ZÁKAZ HEREN A KASIN. Rakovničtí zastupitelé v únoru projednávali možnou změnu vyhlášky, která zakazuje provoz heren a kasin na území města Rakovník. Někteří zastupitelé se domnívali, že úplný zákaz problematiku hazardu nevyřeší, navíc úplným zákazem provozu heren a kasina město přijde o miliony korun, které do městského rozpočtu putují z provozu heren. Stále tak platí vyhláška, na jejímž základě by mělo být město bez heren a kasina už v roce 2015. Více zde.

NEDOSTATEK PENĚZ. Dostavba tolik kýžené rychlostní silnice R6 mezi Prahou a Karlovými Vary je v nedohlednu. Právě v únoru se starostové jednotlivých obcí dozvěděli, že na dostavbu chybějící části silnice R6 nemá stát peníze. Proto si nechal zpracovat studii, kde by se dalo ušetřit. Bližší info čtěte zde.

BŘEZEN

BOUŘE V ODS. Dlouholetý člen rakovnické ODS Jiří Chalupecký se rozhodl opustit politickou stranu ODS. Důvod byl jednoduchý. Podle něj už se nikomu nepodaří stranu „modrého ptáka" restartovat a poslední kapkou byly církevní restituce. Na ty prý nikdy ODS neměla kývnout. Více čtěte tady.

ŽENA PODVODNICE. Šedesát podvedených a škoda dvě stě dvacet tisíc korun. Takovou bilanci má prozatím na svědomí osmadvacetiletá žena z Rakovnicka, matka dvou dětí. Ta na inzertních webových stránkách nabízela zboží za podezřele nízké ceny, zboží však nikdy zákazníkům neodeslala. Za vším byly prý obrovské dluhy ženy. Na její chování upozorňovaly také čtenářky, které vybízely kupující k opatrnosti vůči uživateli se jménem „Joolana".

DUBEN

UMÍRÁČEK NEZAZNĚL. Rakovničtí zastupitelé se dlouho dohadovali, jaký parkovací systém by měl fungovat na Husově náměstí. Jedni se přiklánějí na stranu systému závor, druzí požadují parkovací automaty. Když už došlo na hlasování a modernizace závor neprošla, už se mnozí domnívali, že v Rakovníku budou zavedeny parkovací automaty. K překvapení všech ani ty neprošly. Rakovničtí komunisté jim vystavili stopku. Důvod? Nikdo nereflektoval jejich názor. Jak zastupitelé dali stopku závorám i automatům čtěte tady.

SPOJENEC HEJTMAN. Odpůrci vznikajícího Národního parku Křivoklátsko získali na svoji stranu významného spojence. Stal se jím hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD), jenž se s odpůrci parku sešel v prostorách myslivny Emilovna.

KVĚTEN

KONEC VOJENSKÉ POSÁDKY. V květnu se dostala na veřejnost informace týkající se zrušení 152. ženijní praporu v Rakovníku.

OPRAVY ULICE. Obyvatelé Vladislavovy ulice v Rakovníku se po letech dočkali. Slibovaná rekonstrukce zmíněné ulice se totiž počátkem května naplno spustila a koncem listopadu pak její oprava skončila. Více čtete tady.

HODNOTILI STRÁŽNÍKY. Vůbec poprvé v historii Městské policie Rakovník hodnotili činnost strážníků samotní obyvatelé města. Ti vyplňovali dotazníky, kde sdělovali mimo jiné, jestli chtějí strážníky daleko více v terénu, nebo zda upřednostňují, aby byli připraveni na lince 156 a aktuálně vždy pomohli, když bude potřeba.

ČERVEN

POVODNĚ. Kvůli trvajícím dešťům se zvedla i hladina řeky Berounky. Zvedající se hladina řeky postupně zaplavovala kempy, chaty a chalupy. Kvůli vytrvalému a vydatnému dešti muselo být například v obci Hřebečníky evakuováno čtyřicet osob. Voda postupně přetekla přes hráz a valila se do obce. Takto velkou vodu v obci nepamatují ani osmdesátiletí pamětníci. 

Podobně na tom byla malá obec Senec. Tu zaplavila voda už dost nasáklých polí a také přetékala z nedalekého rybníka. Vodu měli někteří obyvatelé v domech i třikrát. „Lidé měli vodu ve sklepích, ale i v domech. Přihnala se sem během čtvrthodiny. Náves se nedala přejít jinak než v gumácích," popisoval starosta Václav Pšenička. Více informací najdete zde.

ČERVENEC

PĚT UHYNULÝCH KONÍ. Pět mrtvých koní našli veterináři během kontroly chovu na farmě v Rousínově. Majitele podezírají z týrání, neboť není zcela jasné, jak zvířata uhynula. Farmáři nyní také hrozí postih za nedodržení zákona o veterinární péči. Dle zjištění veterinářů farmář nezajistil okamžitý odvoz mrtvých těl do asanačního ústavu k jejich bezpečné likvidaci. Rozhovor s chovatelem koní najdete tady.

ZLATÁ STUHA. Titul Vesnice roku Středočeského kraje letos putoval na Rakovnicko. Získala jej obec Čistá. Zlatou stuhu převzala v Kulturním domě v Čisté za celou obec starostka Blanka Čebišová. Více zde.

CYKLOVÁNÍ. Do Rakovníka se sjeli cyklisté z republiky, aby si nejen zazávodili, ale také se pobavili. Program trval celé tři dny a nebyl určen jen cyklistům, ale i rodinám s dětmi.

SRPEN

KAUZA TATRAN. Rušno je okolo fotbalového hřiště s umělým povrchem v areálu TJ Tatran Rakovník. Na jeho výstavbu měl klub získat patnáctimilionovou dotaci od ministerstva financí. To ale tvrdí, že o ničem neví a že někdo schválení dotace zfalšoval. Případem se již zabývá policie na popud Města Rakovníka. Jakékoliv nařčení však vedení rakovnického klubu razantně odmítá.

BOUŘE. Silný vítr, přívalový déšť doprovázený krupobitím, řada domácností i podniků bez elektřiny, vyvrácené stromy, popadané větve, uvízlé sanity či stromy na zaparkovaných automobilech. To vše způsobila srpnová bouře, která se přehnala Rakovnickem. Jak vypadal Rakovník po bouři? Fotografie najdete zde.

PADESÁTINY. Karikaturista z Rakovníka Milan Kounovský oslavil padesátiny jak jinak, než výstavou svých děl. Rozhovor s Milanem Kounovským najdete tady.

ZÁŘÍ

FÁMA. Mezi Rakovničany a příznivci cyklistiky se začala šířit falešná zpráva, že k vybudování nové stezky mezi Rakovníkem a Pavlíkovem nakonec nedojde. Tyto informace vyvrátil Marcel Chládek, senátor a náměstek hejtmana Středočeského kraje (cyklostezka by měla být hotova do konce října 2014, pozn. red.).

OBNOVENÍ POTOKA. Prezident České republiky Miloš Zeman se v parku u letního sídla v Lánech nechal slyšet, že stejně jako ostatní předchůdci i on chce zvelebovat park kolem zámku. Nechá proto obnovit potok. Ten nyní připomíná jen vyschlé koryto. Více informací zde.

ŽÁDNÁ ZMĚNA. Zástupci heren a kasin neuspěli s žádostí u zastupitelů, aby zmírnili vyhlášku zakazující provoz heren a kasin na území města.

ŘÍJEN

NEÚRODA. O dvacet až třicet procent nižší sklizeň očekávali pěstitelé brambor v České republice. To se již odrazilo na ceně v obchodech. Zákazník za ně zaplatí v celorepublikovém průměru o šedesát procent více než rok předtím, tedy v průměru 15,25 koruny za kilogram. Příčinou je dlouhá zima a studené jaro, takže se brambory pozdě sázely. Následně se na nich podepsaly červnové vydatné deště a nakonec sucho v červenci, kdy celý měsíc téměř nepršelo.

SOCIÁLNÍ BYTY. S blížícím se opuštěním kasáren řeší Rakovničané čím dál víc možnou hrozbu: stane se z kasáren ubytovna pro sociálně slabší rodiny? Radnice obyvatele ujistila, že udělá vše pro to, aby takovéto byty zde nevznikly. Informace k tématu najdete zde.

VOLBY. O prodlouženém víkendu jsme volili poslance.

LISTOPAD

DRAŽBA KONÍ. Třiatřicet zájemců o zubožené koně se sjelo ke statku do Rousínova u Rakovníka na exekuční dražbu. Majitel koní Mojmír Fiala totiž v bezmála třiceti pohledávkách dluží necelých devět milionů korun. Na místě kvůli pořádku a bezpečí byla přítomna také hlídka policie. Více o dražbě zde.

LOUČENÍ. 11. listopadu se od jedenácti hodin konal na Husově náměstí v Rakovníku slavnostní nástup místních vojáků poslední. Fotogalerii z posledního slavnostního nástupu najdete tady.

REKONSTRUKCE. V listopadu také začala dlouho očekávaná rekonstrukce budovy bývalého internátu zemědělské školy. Za 56 milionů by zde měl vzniknout Domov pro seniory i se zázemím, jako je kadeřník a další služby. Přestavba budovy by měla skončit nejpozději do konce letošního roku. Poté se sem budou moci nastěhovat první klienti.

PROSINEC

DOPRAVA V CENTRU. Pracovní skupina, kterou pověřili zastupitelé města Rakovníka, dospěla k závěru, že by mělo být zlevněno parkovné na Husově náměstí v Rakovníku. Tento návrh nakonec posvětili zastupitelé. Radní však v druhé polovině měsíce tento záměr neschválili a tudíž ke zlevnění nedojde. Více tady.

DEFINITIVNÍ KONEC. Miroslav Koloc poslal k rukám prezidenta České republiky dopis, aby se zabýval přehodnocením záměru zrušení vojenské posádky v Rakovníku. V odpovědi z Kanceláře prezidenta ČR však bylo jasně vysvětleno, že kvůli ekonomickým faktorům musela být posádka zrušena.

KOLEDY. I obce na Rakovnicku se připojily k projektu s názvem Česko zpívá koledy.