Komentáře z jednání zastupitelstva, které schválení vyhlášky předcházely, pro vás zpracováváme.

Původní komentář k vyhlášce:

Ze současných dvaatřiceti hracích výherních přístrojů (VHP) a interaktivních videoloterijních terminálů (IVT) by jich mělo zbýt „jen” šest. Jejich majitelé totiž nejsou ve vymezené zóně či ulicích, kde by se podle radních výherní automaty vyskytovat neměly. „Není to rozhodně tak, že počátkem příštího roku zmizí z ulic herny a s nimi i veškeré hrací výherní přístroje a videoterminály,” informoval starosta města Rakovník Zdeněk Nejdl a vysvětlil: „Pokud majitel získal povolení před nabytím účinnosti této vyhlášky, může provozovat terminály do doby stanové v získaném povolení. Nejdéle však do konce roku 2014.”

Zmíněný rok je totiž jakési přechodné období, kdy vyprší platnost povolených VHP ministerstvem financí. Schválený zákon tak nově dává do rukou vedení měst a obcí možnost vydání vyhlášky, pomocí které mohou obce a města počet VHP a IVT na jejich území regulovat vytlačovat ze svého území.

Podle starosty Rakovníka Zdeňka Nejdla se již nyní ozývají majitelé, kterým se regulace výherních hracích přístrojů nelíbí. „Hovořil jsem se třemi majiteli. Jeden mi řekl že platit nebude, dále pak, že mne nebude volit,” glosoval Nejdl.

Ten dále dodal, že pokud majitelé výherních hracích automatů požádají podle „starého” zákona o prodloužení povolení a zaplatí, tak jim bude vyhověno. „Sázkových kanceláří se však tato vyhláška netýká,” upřesnil Nejdl.

Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Radnice si vzala příklad z Jesenice

Kromě vyhlášky o regulaci VHP a IVT schvalovali přední představitelé města Rakovníka i vyhlášku na omezení pití alkoholických nápojů na veřejnosti. Podle rakovnické radnice je hlavním cílem této vyhlášky lepší zabezpečení veřejného pořádku a jeho následné dodržování.

„Městské policii tato vyhláška dává další pravomoce na problémové ,popíječe´ apelovat,” řekl Jan Polák, mluvčí rakovnické radnice a také radní a zastupitel města Jesenice. Právě zde již tuto vyhlášku mají.

„Ti lidé se snaží najít další způsoby, jak alkohol popíjet, například si jej přelévají do nejrůznějších PET lahví a podobně. Většinou postačí jejich vykázání z místa, protože dotyční si dobře uvědomují, že za porušení vyhlášky hrozí sankce. Je ale potřeba neustále chodit a dodržování vyhlášky kontrolovat a tím i tyto osoby otravovat,” přiblížil situaci z Jesenice Polák.

Pokud rádi chodíte na vánoční svařák a podobně, bát se nemusíte. Radní rovněž do vyhlášky zapracovali možnosti, kdy je povoleno popíjet alkohol v místech, kde jinak bude platit zákaz.

Podobná obecně závazná vyhláška platí již několik let v Novém Strašecí, nově pak v Jesenici a nyní by do seznamu obcí na Rakovnicku, kde se zakazuje pití alkoholu na veřejném prostranství, mělo přibýt město Rakovník.