Postupně na pódiu Novostrašeckého kulturního centra rozbalovali jeden dárek za druhým. Rozbalování se ujaly dvě dámy: Zuzka a Magda. Hned v tom prvním, největším byly citáty. Třeba: „Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, ale srdce." A za srdce vzala Kapelka Lístečku.

S dalšími dárky se na pódiu vystřídali Pastýři, Cimbálovka Vládi Novotného. „Pijme pivo, dokud žijem, po smrti se nenapijem!" S tím začala česká kapela Čtyřlístku Pivo.  Další velký balíček skrýval panenky. To se všichni společně s Lístečkem a dětskými koledami vrátili do dětství.

„Pásmo vlastně není žádnou novinkou. Zpívaly ho už děti, kterým je nyní tak kolem třiceti. Proto jsme ho vytáhli a oprášili," řekla s úsměvem Lenka Stránská z Lístečku. S úsměvem také zhodnotila letošní sezónu:

„Myslím, že jsme prožili pěkný rok, měli jsme řadu vystoupení. Sezóna byla dobrá."
Poslední balíček Magda a Zuzka vybalily tak trochu s otázkou v očích. Z pestrého papíru vykoukla bible. A byla tu správně. Souvisela s novým pásmem, které si připravili členové Čtyřlístku. Jmenuje se Desatero.
Na jevišti tak v podání Čtyřlístku ožilo desatero božích přikázání: „Tělo, tělo, cos dělalo? Ctilo ty si desatero? Duše, duše, cos dělala? Ctila ty si desatera?"

Na choreografii pásma se podílely Zuzana Stránská a Magdalena Pelcová. Zrálo celých pět let. „Nápad jsme dostali už před pěti lety. Ale měli jsme strach, aby nám ho nikdo „nevyfoukl", proto jsme raději počkali," vysvětloval vedoucí Čtyřlístku Bohumil Chochola.

S Desaterem soubor počítá hlavně na dvacátý ročník Tuchlovické pouti, která se uskuteční v květnu.
Z tohoto důvodu soubor nové vystoupení „vynesl na světlo boží" už teď, aby na něm mohl ještě do května pracovat. „Moc se na to těšíme, protože toto téma ve folklóru ještě nikdo nezpracoval. Proto si myslíme, že by to mohl být přínos pro celé folklórní hnutí," řekl Chochola.

Nové nápady se podle jeho zkušenosti hledají dost obtížně, protože za ta dlouhá léta bylo zpracováno ledacos. Ale soubor jich má ještě několik v rukávu. Na zpracování tohoto tématu si soubor dal záležet. Několikrát ho zkoušel. V celém vystoupení se aktéři museli obejít bez rekvizit, což je dost obtížné.
„Víme, že je to velmi silné téma. Chtěli jsme ho zpracovat lidsky. To znamená ne příliš nábožensky, ale zase tak, abychom neurazili věřící," popisoval Bohumil Chochola.

Folklórní soubor Čtyřlístek má tedy do nové sezóny pěkný trumf. Ale i ta uplynulá byla velmi bohatá. Patřila k sezónám s nejvíce výstupy. Soubor navštívil pět festivalů. Nově vystupoval v Bakově nad Jizerou, v Ostravě na Třebovickém koláči, v Písku, na Pražských muzikách. Vystoupení z Pražských muzik soubor předvedl i domácímu publiku.

„S uplynulou sezónou jsme spokojeni. Doufáme, že se povede i ta příští," uzavřel Bohumil Chochola.