Muzeum T. G. Masaryka v Rakovníku mělo oba objekty pronajato od společnosti Telefónica O2. Jejich smluvní vztah však skončil ke konci června letošního roku. Od té doby mají všichni turisté a milovníci pohledů do širých dálek smůlu.

Turistická atrakce

Vedení Nového Strašecí se rozhodlo celou situaci vzít do svých rukou a zabojovat o znovuotevření rozhledny. „Je to vizitka města. Uděláme všechno proto, aby byla rozhledna znovu otevřena,“ řekl k tomu novostrašecký starosta Miroslav Roček, podle kterého nebylo město na situaci uzavření rozhledny upozorněno. „Považuji to za neseriózní vůči občanům. Usilujeme o to, abychom se společností O2 dojednali nájemní smlouvu a rozhlednu otevřeli,“ konstatoval Roček. Tajemník města Jiří Tláskal má za úkol projednat s O2 stávající situaci. „Zatím máme signály z okolí člověka, který toto má ve společnosti na starosti, že tomu nic nebrání. Bohužel je teď na dovolené, tak se vše trochu pozdrželo, než bychom chtěli,“ podotkl starosta. „Sám jsem byl svědkem toho, když k rozhledně přijeli lidé až z Liberce, že prý ji našli na internetu. Pak se ptají, proč je zavřená a kdo za to může,“ dodal Roček.

Smluvní podmínky

Město by chtělo uzavřít obdobnou smlouvu jakou mělo s Telefónicou O2 rakovnické muzeum. To mělo turistickou atrakci na Mackově hoře pronajatou zhruba za sto korun ročně. S tím závazkem, že musí udržovat v pořádku a čistotě schodiště s vyhlídkovou plošinou a zajistit provoz rozhledny pro veřejnost za vstupné v souladu s provozním řádem rozhledny. Náklady na provoz činili v sezoně od dubna do února přibližně devět tisíc korun měsíčně.