VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Váňa: Pro mě start v dostihu znamená hroznou prču

Senomaty /ROZHOVOR/ - Sedminásobný vítěz Velké pardubické žokej Josef Váňa zavítal na Rakovnicko. Na dni otevřených dveří senomatského Pekassu, což je firma zabývající se prodejem zemědělské techniky, se podepsal svým fanouškům a také vylosoval šťastlivce, který si jako výhru odvezl mulčovač.

18.3.2011
SDÍLEJ:

Žokej Josef Váňa při rozhovoru v Pekassu v SenomatechFoto:

Jaká náhoda způsobila, že jste se dostal na Rakovnicko?
Už dříve jsem jezdil do Rakovníka. Kdysi jsem si v bývalém ZZN nechával míchat granule pro koně. Pak před pár lety mi ředitel Pekassu navrhl, jestli bych u nás na farmě nepředvedl nějaké stroje. Protože jsem zrovna měl takovou neudržovanou louku, náramě se mi to hodilo. Dostal jsem od nich traktor a mulčovač. Na oplátku se teď účastním jejich akcí.

Za svoji žokejskou kariéru vás potkalo velké množství úrazů. Bylo hodně těžké po úrazu poprvé zase nasednout na koně?
Těžké to nebylo, pro mne to byla spíše úleva, protože v tu chvíli mne už nic nebolelo. Člověk musí pořád něco dělat, v něčem pokračovat. Strach jsem rozhodně neměl. Na koni se cítím ze všeho nejlépe. Ježdění je činnost, která mi nikdy nevadila.

Nemáte nějaké mongolské předky, kteří říkali, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu?
To nemám, nebo alespoň o tom nevím Ale tohle říkali i naši králové.

Máte rád ještě jiné koně, než ty čtyřnohé?
Samozřejmě, že mám. Ale jen takové, které si mohu finančně dovolit. Mám rád sportovní auta. Vůbec mi nedělá problém koně vyměnit. Autem jezdím rád a dobře a myslím, že i bezpečně, i když paní Váňová je jiného názoru. (smích)

Když připravujete koně na závody, musí být mezi vámi nějaké souznění? Jsou koně, se kterými si dobře rozumíte, třeba jako s člověkem, a koně, se kterými nemůžete jít na dostih?
Profesionál musí odjet dostih s každým koněm. Máme asi šedesát koní v tréninku, ty trénuje dvanáct lidí. Snažím se, aby jezdci koně co nejvíce střídali a nejezdili dlouho jednoho. Takže i já časem vystřídám úplně všechny. No, možná tam nějaký kůň pobíhá, na kterém jsem neseděl, ale tím si nejsem jistý. Dostih odjedu s jakýmkoliv koněm.

Vybíráte si určitý typ koní?
Zaměřuji se na problémové koně, tedy na ty, co nechtějí udělat to, co po nich jezdec požaduje. To je pro mne výzva. Vždycky koně přemluvím, ale nebiji je. Soustředím se na něj tak, že kůň mi nakonec vyhoví a jde tam, kam chci já. Chce to velikou trpělivost, rozhodně ne bití. To by si nedovolil ani žádný z mých zaměstnanců. Bít koně, to je to nejhorší, co můžete udělat.

Vzpomínáte na nějakého koně, kterého jste takhle úplně „otočil“?
V Argentině jsem točil nějakou reklamu. Přivedli mě před pětadvacet koní, abych si vybral jednoho, co je nejvíce podobný Tiumenovi. Bohužel byli všichni stejní, strakatí, jen jeden tam byl rezavý. Vybral jsem si tedy právě toho. Jenže ten v životě nepřeskočil ani klacek na zemi. Chodil dokola s ostatními koňmi a vozil turisty kolem jezera na vyjížďky. Nejdříve vypadal, že nepřeskočí žádnou překážku, ale zanedlouho jsme to oba zvládli.

Máte přece jen nějaké koně, na které se těšíte?
To ano, neříkám, že ne. Když mám třeba zrovna koně, který uteče s každým, říkám si, teď vám ukážu, jak se mnou půjde na prověšených otěžích.

Myslíte si, že při dostihu záleží hodně na koni, že je základ mít dobrého koně?
S dobrým koněm dokáže vyhrát dostih každý blbec. Větší uspokojení je, skončit s horším koněm jako druhý. Ale kůň je podle mne ten první faktor. S dobrým koněm je to vždy jednodušší.

Jdete do dostihu s tím, že vyhrajete, nebo na to raději vůbec nemyslíte?
To se odvíjí od toho, na čem sedíte. Když sedíte na koni, který tam vůbec nepatří, tak si řeknete, že snad skočíte Taxis a dál se uvidí. I Velkou pardubickou běželo dost koní, co neměli potenciál skočit Taxis. Já bych takového koně nikdy do dostihu nepustil.

Máte před závodem nějaký rituál?
Já vlastně ani moc nevím, co to je. Pro mne znamená start v dostihu hroznou prču. Od mládí mi předstartovní horečka vůbec nevadí. Jen se těším, už už abych vyběhl na trať a všem mohl ukázat, co dovedu. Takovou povahu mají asi všichni, kdo dělají rizikový sport, tedy i všichni žokejové. I když pár jich znám, co se bojí.

Při Velké pardubické záleží na tom, jak se pole rozběhne a aby neskákali všichni pohromadě. Nedá se to předem nějak domluvit?
Jednou nějaké pokusy byly, jenže nakonec každý skákal, jak chtěl a mohl. Nejlepší je nechat tomu volný průběh. Nikdo dopředu neví, jak odstartuje.

Jak vypadá váš normální den?
Vstávám o půl sedmé, abych to stihl být před osmou ve stáji. Nerad na někoho čekám. To snad pochopili i ti ostatní, proto chodí také včas. Od osmi do půl jedné jezdím. Pak odjedu do Termálu trochu zregenerovat, pokud vše klape a není žádné vyřizování. Ve čtyři, v létě v pět zpátky do stáje. Když koně běhají dostihy, tak jsou pod pyramidou, aby nabrali energii. Večer domů, trochu si zasportuji, zaplavu v bazénu, když je čas.

Pod jakou pyramidou?
Je to kužel z pozinkového plechu o průměru a výšce tři a půl metru. Koně jsou pod ní dvacet minut. Dobíjí je to energií. Pyramida je schopna u nich o třídu zlepšit jejich výkonnost. Máme ještě několit malých pyramid, ty slouží pro uklidnění koní.

Jak si udržujete fyzickou kondici?
Hodně mi pomáhá to, že žiji mezi mladými lidmi. Ti mě zřejmě nabíjejí. Jinak jezdím denně na kole. Před Velkou jsem plaval každý den obrovské vzdálenosti. Běhání už je pro mne dost velký problém.

Udržet si váhu je pro žokeje velmi důležité. Jak jste na tom vy?
S tím mám problém celý život. Zkrátka, slušně řečeno, nejím! Před dostihem nepozřu skoro nic, když třeba musím shodit devět kilo. Za mlada to bylo jednodušší. Vzali jsme si močopudné tablety a hned jsme měli o čtyři kila méně. Teď chodím do sauny a dodržuji životosprávu. Když jsem se vrátil loni z dovolené, vážil jsem sedmdesát kilo. To jsem neměl od posledního úrazu. Úplně jsem se lekl.

Kam všude jezdíte na dostihy?
Do Anglie, Itálie, Francie, Německa, Belgie, Polska, na Slovensko.

Máte ještě nějaký nesplněný sen?
Chtěl jsem jet Velkou liverpoolskou. To už se asi nestane.

Máte vůbec čas ještě na nějaké jiné koníčky?
Je to průšvih, ale moc ne. Letos jsem byl jednou na běžkách. Kdyby byl čas, běhal bych pořád. Hrozně rád bych lyžoval. Dvacet let jsem se tím nepřetržitě živil. Chybí mi to, ale člověk upřednostňuje své povinnosti. Kdyby byl doma syn, tak bychom jezdili každou středu na Boží Dar na noční lyžování.

Autor: Šárka Hoblíková

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 18 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají Řidiči. Požadované vzdělání: úsv. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič skupiny "C+E" (alespoň C, upřednostňujeme C+E + profesní průkaz), Požadavky: znalost ukrajinského, ruského jazyka a schopnost domluvit se anglicky + česky, Osobní schůzku je nutné předem domluvit., Kontakt: p. Václav Pazák, tel. 313517574, e-mail: dispecink@cstrans.cz, Místo výkonu práce: Kuštova 2001, 269 01 Rakovník; Evropské země. Pracoviště: Cs trans s.r.o. - pracoviště, Kuštova, č.p. 2001, 269 01 Rakovník 1. Informace: Václav Pazák, +420 313 517 574.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 26 020 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Frant. Diepolta 1576, Rakovník, Určeno pouze pro zájemce, kteří splňují podmínky zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, v platném znění., Kontakt: nabídky zasílejte na adresu zsrako@zsrako.cz. , Součástí nabídky musí být profesní životopis a doklad o dosaženém vzdělání. , Nabídky nesplňující výše uvedené předpoklady budou automaticky vyřazeny a nebudeme na ně reagovat.. Pracoviště: Střední škola, základní škola a mateřská škola rakovník, příspěvková organizace, Frant. Diepolta, č.p. 1576, 269 01 Rakovník 1. Informace: Ludvík Vožeh, +420 313 112 511.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 510 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení montážní pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15510 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: . Pracoviště: Český inter control cz kom. spol., Na Spravedlnosti, č.p. 2542, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jana Rendlová, +420 313 515 718.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje Administrativní pracovník/ pracovnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní pozice se nachází v prodejně OKAY Elektrospotřebiče s.r.o. Areál STOP-SHOP u Tesca., Kontakt: tel. 604647693 nebo e-mailem stepanekmichal@centrum.cz. Pracoviště: Michal štěpánek - pracoviště, Luženská, č.p. 2721, 269 01 Rakovník 1. Informace: Michal Štěpánek, +420 604 647 693.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zloději mají pré: začíná sezona

Ilustrační foto

Křivoklátská lípa končí životní pouť. Je nebezpečná

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Střední Čechy – Získání zakázek ve veřejných soutěžích bylo férové – a rozhodně bez toho, že by s tím bylo spojeno jakékoli předávání úplatků. V pátek to u Krajského soudu v Praze uvedli souzení manažeři firem dodávajících zdravotnické vybavení Martin Jireš a Jindřich Řehák.

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Bazárek sportovního, jarního a letního oblečení

Rakovník – Na 3. základní škole Rakovník pořádají už od roku 2015 bazárek oblečení. Bazárek se koná vždy dvakrát v roce, jarní a letní bazárek se vždy koná koncem března a zimní připadá na polovinu září.

Rakovnické školy čekají rekonstrukce

Rakovník – Už za pár měsíců by měla začít rekonstrukce na 3. Základní škole v Rakovníku. Akce má za cíl zajistit bezbariérový přístup na prvním a druhém stupni školy, včetně tělocvičny a uskuteční se také modernizaci odborných učeben.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT