Kdy byl vyhlášen poplach?
Bylo to v půl dvanácté. Už jsem spal, myslel jsem, že se mi to všechno jen zdá. Den před tím přesně ve stejnou dobu jsme vyjížděli k hořícímu poli do Zdeslavi. Jsme schopni vyjet běžně do čtyř minut. Hasičské montérky máme doma.

Kterým směrem jste vyjeli?
Vyjeli jsme směrem z Čisté na Zdeslav, kde byla popadaná jabloňová alej. Leželo tu asi třicet stromů. Zatarasily celou silnici, že jsme se museli kousek po kousku prořezávat, abychom projeli. Některé kmeny byly i s kořeny vrženy dva tři metry do pole na druhé straně silnice, než rostly. V poli se válely ulomené koruny stromů, takovou měl vítr sílu. Rozřezané a odvětvené kmeny jsme odtahali podél silnice, jen aby se dalo projet. Na cestě jsme také potkali autobusovou zastávku, vítr ji odfoukl, tak jsme ji museli objíždět po poli, kde jsme zapadli. Tahali nás kolegové.

Kolik vás celkem bylo a kdo s vámi ještě na místě zasahoval?
Čisteckých zasahovalo jedenáct. Přijeli ještě jeseničtí a rakovničtí hasiči. Na kolejích pracovali drážní hasiči.

Jeli jste ještě jinam?
Odjeli jsme se podívat do Křekovic, tady přetékal rybník přes hráz. Ve Zdeslavi ležely vrby, lípy a elektrické vedení.

Jak dlouho trval zásah?
Ve čtyři ráno jsme přijeli na základnu a mysleli si, že je konec a půjdem ráno do práce. V sedm hodin se poplach opakoval a jeli jsme do chatové oblasti Kazilka.Tady to bylo nejhorší. Stromy popadané jeden přes druhý mezi chatami a někde i na střechách chat. Lidi to úplně odřízlo od světa. Dorazili tam také rakovničtí hasiči, ti za chvíli odjeli.

Jak dlouho jste stromy odklízeli?
Asi do čtvrt na tři odpoledne. Cestu na Vojtův mlýn zprůjezdňovali obecní pracovníci. Všem chlapům patří obrovský dík, že všichni vydrželi. Kdo mohl, tak šel i ráno. Oblečení jsme měli promočené z noci, takže ráno buď šup do mokrého, nebo se převléci do obyčejných montérek.

Jak dopadl zásah?
Technika vydržela . Měli jsme jen obrovskou spotřebu paliva, jako snad nikdy před tím. Zrovna asi před dvěma dny jsem na Kladně aktualizoval naše vybavení. V poslední době jsme si pořídili díky obci motorovou pilu, kalové čerpadlo, elektrickou centrálu. Kdybych to nenahlásil, tak by to na kladenské centrále nevěděli a ani bychom nevyjížděli.

Takže jste to hned pokřtili?
To teda ano a pořádně. Alespoň se ukázalo, že se vybavení nekupovalo zbytečně.

Zasahovali jste někdy u něčeho podobného?
Ještě nikdy. Vždy jsme jen čerpali vodu ze sklepů a podobně. Jsem rád, že se nikomu nic nestalo. Nakonec jsme se sešli všichni v hospodě tak, jak to má být. Dostali jsme od obce pořádný oběd. Zrovna tak po celou dobu práce jsme měli pití a svačinu.