Jednou ze stálých návštěvníků je také Šárka Malá : „Já už vlastně navštěvuji koupaliště víc jak šedesát let, jako dvouletou mě sem bral děda a táta, později tu pamatuji založení plaveckého klubu a tu báječnou atmosféru včetně teras, plaveckých závodů. Po celou tu dobu taky máme naši kabinku číslo 50 a na koupališti vlastně trávíme i čtyři měsíce v roce."

Paní Šárka, členka Sokola Rakovník, nám také ukazuje zajímavosti z historie koupaliště, které bylo otevřeno v červnu 1932 starostou Čeňkem Vaněčkem, jenž poděkoval přítomnému architektu F.A. Librovi, a pak už se konaly velké slavnosti s Benátskou nocí, plaveckými závody, zápasy ve vodním pólu, skoky do vody, volejbalovým turnajem a vyhráváním sokolské kapely. Zajímavostí je, že vybudování areálu vlastně napomohla hospodářská krize a byla to pomoc okolo dvěma stovkám nezaměstnaných dělníkům, kterým dala stavba práci. Na březích rybníka byla vybudována písková pláž s kabinami a šatnou pro 500 osob, dva bufety, volejbalové a tenisové hřiště i brouzdaliště pro děti.

A jak hodnotí Šárka Malá současnost i s pohledem do budoucna a přáními? „ Moc fandím tady těm klukům kolem provozovatele Romana Jaška, jak se do toho dali a jak se o areál starají, každé ráno tady třeba sbírají nečistotu z vody. Velkým plus je nové sociální zařízení, vidím, že se opravují chatky, mola, jen kiosek není zrovna mým gustem cenami pro rodiče s dětmi a některou nabídkou, ale to je můj pohled. Určitě by se mohla opravit prašná příjezdová cesta, znovu využít terasy v areálu, zrekonstruovat sportoviště a myslet na nejen rekreaci u vody, ale i plavání a vůbec vodní sporty. Klukům přeju, aby jim elán vydržel, aby město mělo dost peněz, protože mám ráda, když něco funguje a někdo se o to dobře stará."

Se svojí připomínkou přišel i další ze stálých a dlouhodobých návštěvníků Zdeněk Renč : „ Alespoň během sezony by se měl někdo odpovědný zamyslet nad bezpečností výjezdu z koupaliště na silnici, kde to není dost přehledné a taky někteří řidiči nedodržují povolenou rychlost. Někdy se auto nebo motorka přiřítí ze zatáčky hodně nečekaně a jen tak tak, že nedojde k neštěstí při střetu s cyklisty a chodci."

Nad Tyršovým koupalištěm se sklání další letní den a sluníčko se kutálí za obzor. Lze si jen přát, aby tomuto areálu s bohatou historií i současností vydržela ona rozmarná vančurovská atmosféra, kterou doplní nové záměry modernizace ke spokojenosti všech návštěvníků.

Autor: Miroslav Koloc