Česáči vyrazí na chmelnici už tuto sobotu na statku U Kutílků. Sraz mají na dvoře u Kutílků v pravé poledne. Odtud se česáči vydají na chmelnici.

Ve třináct hodin odstartuje Gambrinus Mistrovství ČR v ručním česání chmele. Češe se do sedmnácti hodin. Poté se účastníci odeberou zpět na dvůr k vyhodnocení soutěže. Na ty nejlepší čekají pivní ceny.

Od dvaceti hodin zahraje živá hudba, tentokrát kapela Orion. Přijít může každý, i ten, kdo chmel nikdy nečesal. Koše a stoličky jsou zajištěny na místě zrovna tak jako pravá česáčská strava.

Stejně jako loni se mistrovství zúčastní zajímaví hosté. Mistrovství tentokrát připomene padesát let od natáčení muzikálu Starci na chmelu. 

Na chmelnici nebude chybět  zkušený „brigádník" a známý český herec a zpěvák Josef Laufer, který se přesně před 50 lety stal jednou z ústředních postav klasického českého muzikálu Starci na chmelu. Česat chmel mu pomohou také slavní českoslovenští fotbaloví reprezentanti Antonín Panenka a Karol Dobiáš. Ale hlavně: zkušení česači i nováčci si můžou poměřit své síly ve zručnosti a zkusit si, jak těžká práce je ručně česat chmel. Zajímavé informace o české pivní tradici – pivovarnictví i pěstování surovin pro výrobu Českého piva řekne přítomným sládek pivovaru Gambrinus Pavel Zítek.

Odpoledne vyvrcholí vyhlášením nejúspěšnějších česačů a tedy i Mistra v ručním česání chmele. Nejúspěšnější brigádník získá titul „Mistr v ručním česání chmele 2014".