Výroky: „Mně to přijde, že tento vřed není tváří města Rakovníka, ale Jednoty. A ta by se k tomu měla postavit čelem. Musíme se chovat hospodárně, musíme přemýšlet.“ - Oldřich Kronich, zastupitel (ODS)

„Myslím si, že je jedno, zda je vřed na levé či pravé půlce zadnice. Záleží pouze na tom, zda jej vyřízneme, či jej necháme a problém oddálíme. Rakovničanům a turistům ale asi nebude stačit vysvětlení, že to není náš vřed, ale Jednoty.“ - Marcel Chládek, senátor ČSSD

Když už tedy byla zmíněna lékařská terminologie ne každý vřed se musí řešit radikálně a ne vždy se musí vyříznout hned. Je rozhodně potřeba vše řešit, ale ne hned dnes. - Ivo Trešl, zastupitel ODS

Rakovničtí zastupitelé se po téměř hodinové diskuzi shodli, že každá zvolená politická strana navrhne svého vyjednavače a společně se pak pokusí dohodnout s vedením Jednoty na kompromisu.

Právě ruina domu, zastupiteli v pondělí nazývaná též jako vřed města, je trnem v oku samotných Rakovničanů, kteří volají po jejím odstranění. S koupením pozemku v Trávnické ulici ze šest set tisíc korun neměla zprvu opozice, tvořená ze sociální demokracie (ČSSD) a komunistické strany (KSČM), problém, poté ale nakonec hlasovali její členové pro další vyjednávání. Vladimír Kvasnička (KSČM) pak zastupitelům sdělil návrh na usnesení, na kterém se opozice shodla. V něm opoziční zastupitelé souhlasili s koupí pozemku s tím, že se zde vybuduje buďto parkoviště, park a nebo sportoviště.

Nutno podotknout, že s odkupem souhlasil v úvodu jednání i zastupitel za občanské demokraty (ODS) Václav Laňka. Kdyby měl možnost sám rozhodnout, tak trosku domu koupí, aby již nehyzdila vzhled města.

Václav Laňka také jako by tlumočil spoustu dalších Rakovničanů a turistů, kteří tudy projíždějí na kole, nechají zde stát svůj automobil či tudy jdou na procházku.

„Je zde troska, která dělá městu jen ostudu. Vždy, když tudy jdu, říkám si, co by zde šlo vybudovat. Kdybych byl tím zastupitelem, který by mohl rozhodnout sám, tak bych tu trosku domu koupil,“ nechal se slyšet na zasedání zastupitelů Laňka. Také poukázal na to, že v místech, kde dříve stávaly domy, je nyní příliš prudký svah na místní stezce a mohlo by zde dojít k nějakému neštěstí.

„Mělo by se něco dělat, aby tento vřed z města zmizel,“ poznamenal Laňka. Od té doby nikdo ze zastupitelů nenazval ruinu domu jinak než „vřed“.

Koupit či nikoliv

Debata nad nabídkou Jednoty nebrala zprvu konce. Především a hlavně se debatovalo nad zmíněnou cenou. Ta podle mnohých není ze strany vedení Jednoty solidní.

„Budeme platit za ruinu, která je k ničemu a k ničemu už být nemůže. Ta cena není v pořádku,“ reagoval v diskuzi místostarosta Jan Švácha a přítomných se zeptal, zda město také koupí domek u tělocvičny 2. ZŠ Rakovník, který je v daleko horším stavu. „Také zaplatíme vlastníkovi tolik, kolik si řekne?“

Jednotný názor rady města potvrdil Ivo Trešl (ODS). Ani on nesouhlasil s tím, aby město zaplatilo za pozemek šest set tisíc.

„Jednota určitě spekuluje s tím, že jediný, kdo za tuto cenu je ochoten pozemek odkoupit, je město. Pro nikoho jiného totiž pozemek takovou hodnotu nemá, neboť si nedovedu představit , že by nějaký jiný podnikatelský subjekt či soukromník za tuto cenu pozemek koupil,“ komentoval Trešl a dodal: „Už to, že zde není nikdo ze zástupců Jednoty, asi vypovídá o tom, jak ji to moc tíží. Spíše tam má dobře uložené peníze.“ Dále si trval na svém, že je potřeba nejprve zjistit, jakou skutečnou hodnotu nemovitost s pozemkem má tedy nechat vypracovat znalecký posudek.

Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) pak řekl, že pokud by na pozemku nestála ona ruina, za cenu šest set tisíc korun by hlasoval pro jeho koupi. „Možná by bylo dobré, kdyby domek nechala Jednota zdemolovat, možná to umí levněji. Poté bych ruku pro koupi pozemku za zmíněnou cenu zvedl,“ sdělil svůj názor Nejdl.

To opoziční zastupitelé chtěli věc vyřešit. Lídr opozičních zastupitelů a senátor Marcel Chládek (ČSSD) pak řekl, že oddalováním problému se nic nevyřeší. Proto opozice dala již do návrhu usnesení varianty, které by zde mohly být vybudovány.

„Je potřeba se zamyslet nad tím, zda současná situace k něčemu je. Pokud efektivně využijeme tento pozemek, může se nám tato investice vrátit. Nelze se dívat jen přes koruny,“ vyzval k řešení Chládek a připomněl, že vedení kraje mohlo také prodat pozemek uprostřed města a nezabývat se tím. Ale že místo toho tam nechalo vybudovat park.

Myšlenka na koupi pozemku tak, jak požaduje opozice, se nelíbila radnímu a zastupiteli Miroslavu Kolocovi (ODS). Ten návrh opozičních zastupitelů označil za plýtvání veřejnými penězi.

„Je to nehorázný požadavek od Jednoty. Tím, že se věc objevila v regionálním denním tisku, se dostala informace do podvědomí a hlavně, že je to ostuda Jednoty. Návrh ČSSD a KSČM je plýtváním městskými penězi,“ nechal se slyšet Koloc.

„Větším plýtváním peněz je námět knihovny za šedesát milionů korun či placení za řešení parkování na Husově náměstí. V této souvislosti bych o plýtvání penězi nehovořil,“ odvětil ihned Chládek.

Právě on nakonec navrhl, aby se utvořila skupina vyjednavačů, kteří se pokusí s Jednotou ještě nějak domluvit každá ze zvolených politických stran navrhla svého zástupce a spolu se pak pokusí najít vhodné řešení ohledně ruiny v Trávnické ulici.