„Se suchem máme problémy. Zatím je to na hranici. Ryby naštěstí zatím tolik nehynou, jako je tomu v jiných regionech,“ řekl pro Rakovnický deník předseda Českého rybářského svazu, místní organizace Rakovník Jaromír Matoušek. Ryby nehynou hlavně díky členům rybářského svazu, kteří na rybníky jezdí vodu pravidelně okysličovat čerpadly. Nejhorší situace je tam, kde nejsou přirozené přítoky.

„Nejhorší je to na Borech u Lišan, kde ubylo hodně vody. Špatné je to také na návsi v Lišanech a na Žákově rybníce u Šamotky. „Žákův rybník je chovný. Je tam hodně ryb, tam vodu okysličujeme čtyřiadvacet hodin pomocí čerpadel,“ uvedl Jaromír Matoušek. Na Borech si vlna veder vybrala už i své oběti.

„Uhynulo tu asi patnáct kusů candáta. Voda je horká a je bez kyslíku,“ řekl Jaromír Matoušek. Právě na Borech klesla vodní hladina o několik metrů.

Naopak nejlepší situace je na Bartoni. A to zejména proto, že je v lese, má přítok z lesa a dopomáhají tomu také lidé, kteří se do rybníka chodí pravidelně koupat. Voda je tu totiž jedna z nejčistších z celého regionu. „Nejlepší je to na Bartoni. Tam je přítok z lesa. Lidé se tam chodí koupat a tím vodu také čeří,“ vysvětlil Jaromír Matoušek. Relativně dobře je na tom také Závlaha na Olešné. Voda je tu sice zelená, ale díky přítoku má dostatek kyslíku. Navíc pokud fouká vítr, tvoří se na hladině olešenského rybníka vlny, které také napomáhají okysličovat vodu.

Okysličovat rybám vodu je pro rybáře nejen velmi časově náročné, ale stoupají jim tím i náklady. „Zvyšují se nám náklady. Čerpadlo na Žákově rybníku jede na elektřinu, ty ostatní na benzín. Ale nenecháme ty ryby uhynout. Modlíme se za déšť, každá kapka je dobrá,“ shrnul situaci Jaromír Matoušek.

Žádná opatření zatím nemuseli zavádět rybáři z místí organizace v Jesenici. Ale pokud v nejbližších dnech nezaprší, obávají se, že budou muset vodu rybám také okysličovat.

„Jesenické rybníky jsou v lese, takže vody máme zatím dostatek,“ řekl pro Rakovnický deník předseda Českého rybářského svazu, místní organizace Jesenice Zdeněk Rác. „Doufáme, že tato situace u nás vydrží. Ale nevím jak dlouho. Rybníky stojí na Ostroveckém potoce a ten je už nyní bez vody,“ uvedl Zdeněk Rác.

Rybáři na ryby jezdí i během tropického počasí, ale pláže kolem rybníků nejsou v těchto dnech tolik obsazeny, jako obvykle. „Rybáři na ryby jezdí, to jim zakázat nemůžeme. Ale ryby v těchto teplotách potravu moc nepřijímají,“ řekl Jaromír Matoušek. Nejvíce jich jezdí na řeku Berounku, která na rozdíl od rybníků stále teče a ryby jsou tu tak v daleko lepší kondici a mají hlavně větší chuť k jídlu. „V sobotu jsem byl na Olešné. Byla bouřka a ochladilo se. Přesto ryby moc nebraly,“ řekl jeden z rakovnických rybářů.