Mezi 43 účastníky z patnácti škol se druhý reprezentant školy Milan Vyhnanovský (4.L) umístil na 
4. místě a Martin Šubrt (2.B) skončil na 18. místě. Dnes vám přinášíme rozhovor s Jiřím Chalupou.

Bylo pro tebe těžké naučit se psát všemi deseti?
Klávesnice je jedna z věcí denní potřeby, takže si člověk lehce zapamatuje, kde je který znak, na Masarykově obchodní akademii v Rakovníku vás pak ještě naučí, jak a kam při psaní pokládat prsty. Pak už je vše jen o rychlosti, a ta je u mě zaručena tím, že hraji aktivně na kytaru, což umožňuje rychlost levé ruky, a také na basu, kde si člověk procvičí i tu druhou.

Už tě někdy škola vyslala na podobnou soutěž?
V prváku jsem jel někam do Prahy a pamatuji si jen, že jsme i jako škola a i já dostali 3. místo. V druháku jsme jeli na krajské kolo do Berouna a tam jsem byl snad až devátý.

Jaká atmosféra byla na krajském kole soutěže v grafických disciplínách ve Slaném? Z čeho jsi měl největší obavy a co jsi naopak hravě zvládl?
Člověk, když tam jede, musí brát v úvahu, že to jsou všechno lidé, kteří jsou stejní jako vy, a tak tam jet s optimismem a nedělat si ze soutěžních soupeřů nepřátele, takže atmosféra tam byla určitě dobrá.
Obavy jsem měl z té chvíle, kdy se řekne start a vy pořád píšete, aniž byste chápali, že už je to na čas a nemůžete si kvůli stresu dovolit psát chyby.
Tudíž ačkoli můj výkon nebyl nakonec tak vysoký jako v normální hodině, opravil jsem nakonec všechny chyby.

Prý jsi při psaní neuvěřitelně rychlý. Trénuješ úhozy a jakým způsobem?
Úhozy nijak netrénuji, přijde mi přirozené takhle rychle psát, je to jako hraní na kytaru, prostě to člověk dělá přirozeností a v tempu, ve kterém potřebuje.

Hraješ stejně rychle počítačové hry?
Hraji zhruba dvě hodiny denně, a to pouze dvě hry, ve kterých si libuji, a můžu prohlásit, že jsem zkušený hráč, zkušenost dělá svoje.
Odjel jsi soutěžit do republikového kola? A případně jak jsi dopadl?
Do státního kola jsem jet měl, ale nakonec vzali do státního kola pouze 75 nejlepších v tom krajském, a tam já nebyl.

Přemýšlíš už o tom, čím bys chtěl jednou být?
Chci se uplatnit v tom, v čem mě Bůh povolal, jako účetní rozhodně skončit nechci a zatím se plánuji dále prosazovat pouze z hlediska hudby. Hrál jsem dva a půl roku na basu a teď asi stejnou dobu hraji na kytaru. Chodil jsem na hodiny k učiteli, ale tento způsob výuky mi nevyhovoval a spíše mě od kytary odvrátil. Později jsem se k tomu aktivně vrátil a naučil se to podle svého. A v budoucnu rozhodně plánuji mít nějakou kapelu. Sólový kytarista, co občas zařve do refrénu, se hodí vždycky.

Které předměty můžeš a které naopak nemusíš a proč…
Mám rád angličtinu, protože rád navazuji mezinárodní vztahy, občanku, matiku, němčinu, češtinu a podnikovou ekonomiku. Zbytek nějak nemusím, protože ho nehodlám nijak uplatňovat.

Jiří Chalupa:Bydlí v Jesenici.Studuje na Masarykově obchodní akademii v Rakovníku.

Je ve 3. ročníku. Zajímá se především o umění. Konkrétně hudbu a výtvarné umění.