Rodiče často váhají, zda tyto bytosti pustit do svých domovů. „Po jejich loňské návštěvě jsme nemohli tříletého syna utišit. I když je letos o rok starší, nevím, jestli si podobný zážitek už neodpustíme," váhá maminka čtyřletého Tomáše.

Odborníci mají jasný názor. Čerti ano, ale s rozmyslem. Děti by si z jejich návštěvy neměly odnést drastický zážitek. „Rodiče by měli postupovat zvláště citlivě u dětí, u kterých předpokládají, že je setkání s čerty vyděsí. Rodiče by měli navíc pohovořit s těmi, kteří před děti v přestrojení za čerty předstoupí," konstatovala za Pedagogicko psychologickou poradnu Středočeského kraje v Králově Dvoře Libuše Hentschová.

Nedá se přesně říci, v jaké věku je setkání s čertem bez rizik. Najdou se i školní děti, které jsou z návštěvy čertů vyděšené a pláčou.
„Záleží i na povahách, někteří chlapci a děvčata jsou více úzkostliví. V krajním případě by setkání s čerty mohlo vyvolat neurotické projevy. Mohlo by se jednat například o poruchy spánku, zakoktávání i počůrávání," upozornila Libuše Hentschová.

A jak řešit případy, kdy čerti děti vyděsí?„Snažit se děti zklidnit a navrátit do duševní rovnováhy, aby nepříjemný zážitek nepřetrvával," uzavřela Libuše Hentschová s tím, že lepší je si vše dopředu dobře rozmyslet.