Už teď mají některé strany jasno ve svém programu i v kandidátce. Jiné na tom teprve pracují. Některé strany už do voleb nepůjdou. Ale i naopak, na rakovnické politické scéně se objevují strany nové. Rakovnický deník pro své čtenáře zjišťoval, jaký je program jednotlivých politických stran a s jakými jmény půjdou strany do voleb.

Na komunální volby se připravuje i rakovnická ODS. „V současné době probíhá sestavování kandidátky ODS do komunálních voleb v Rakovníku. Lídrem pro letošní volby by měl být Luděk Štíbr,“ uvedl pro Rakovnický deník rakovnický zastupitel za ODS a bývalý starosta města Zdeněk Nejdl. A program strany? Dostupná a přátelská veřejná správa, kvalitní infrastruktura, veřejné služby pro kvalitní a pestrý život ve městě. „Osobně budu prosazovat do programu převzetí a rekonstrukci sportovní haly, navýšení sportovních příspěvků na činnost pro takzvané velké kluby na výši podobnou v předchozích letech, urychlit proces schvalování nového územního plánu, aby mohlo dojít k nápravě některých nesmyslů, které se do něj zapracovaly,“ vysvětlil Nejdl.

Program a kandidátku ještě nemají stanovené další velké strany ČSSD ani ANO 2011. „Kandidátku budeme schvalovat v místní organizaci na přelomu května a června, stejně jako program. Teprve poté budeme obojí komunikovat navenek,“ uvedl pro Rakovnický deník starosta města a člen ČSSD Pavel Jenšovský. A ani místní organizace ANO 2011 zatím nemá jasno. „Na programu a kandidátce se ještě pracuje. Počítám, že do konce měsíce budeme mít hotovo,“ uvedl místostarosta města a člen ANO 2011 Miroslav Samaš. Na kandidátce zatím pracuje také rakovnická strana Společně pro Rakovník. „Program tvoříme a myslím, že jej představíme až v horké fázi voleb po prázdninách. Dá se ovšem předpokládat, že se filosofie našeho jednání nebude oproti končícímu volebnímu období zásadně měnit,“ uvedl zastupitel za Společně pro Rakovník Jan Švácha. „V tomto období jsme právě připravili návrh volebního programu. Je opět sestavený tak, aby obsahoval věci, které dělají naše město pro občany zajímavé,“ uvedl zastupitel za Město pro vás Miloslav Koloc. Ale konkrétní strana zatím nebude.

Voleb se s největší pravděpodobností nezúčastní strana Rakovník v pohybu. „Aktuálně iniciuji založení nové volební strany - sdružení nezávislých kandidátů "Rakovničané", s kterým chceme vstoupit do komunálních voleb. Nyní dáváme dohromady kandidátku, tvoříme webové stránky, kde posléze zveřejníme i náš program,“ uvedl zastupitel za Rakovník v pohybu Václav Čermák.

A na rakovnické politické scéně se objevila nová strana, která bude bojovat o hlasy občanů. Tou je Změna pro Rakovník. Jejich lídrem pro komunální volby bude politolog a učitel Jan Mudra. „Na programu máme například: zřízení dětské pohotovosti formou „lékař na telefonu“, zachování sportovní haly, podporu neziskových organizací a mimoškolní činnosti, nebo podporu veřejného prostoru,“ uvedl lídr strany Jan Mudra. Členové strany jsou malí lidé, kteří by chtěli změnit a více zpřístupnit veřejnosti fungování rakovnické radnice. Jejich motto je: "Změna pro Rakovník, změna pro lepší život".