Tady všichni spustí: „Půjdem spolu na panáka, Ježíšku, panáka, já tě budu kolébati. Panák sem, panák tam, já tě pěkně kolíbám." Koleda má však i další sloky: „Pojďte teta na ferneta…" To vše za doprovodu harmoniky, vozembouchu a trombonu. Obsluha připravuje pro koledníky občerstvení. Majitel hostince si s koledníky připíjí na zdraví a štěstí.

„Přejeme vám šťastný nový rok a hodně hostů," popřeje za všechny Dagmar Pavlíčková. Dál koledníci pěkně zčerstva vyšlápli podél hradu nahoru na Amalín. Ještě před tím se rychle domlouvají, kudy to vezmou a kam všude ještě zajdou.

„Teď už budeme chodit jen po chalupách. Z každé domácnosti se k nám většinou někdo přidá, takže nakonec máme pěkně velký průvod. Navštěvujeme známé a přátele. Ty, kteří našemu občanskému sdružení v minulém roce nějak pomohli," vysvětluje při cestě Dagmar Pavlíčková.

V dalším domě průvod přivítá hospodář s hospodyní. Zazní několik krásných koled, mezi nimi i Narodil se Kristus Pán. Po přípitku s obyvateli domu a přáním všeho dobrého v novém roce Melichar píše nad dveře domu vedle K+M+B 2010, 2011 a 2013 K+M+B 2014. Koledníci míří dál. Mají před sebou zhruba dvouhodinovou obchůzku. 

Historie začala před dvaceti lety

Při vzpomínání, jak tu vlastně tři králové začali, se přišlo na to, že to bylo už před dvaceti lety. „Tenkrát jsme s tehdejší kastelánkou hradu Křivoklát Majkou Šindelkovou a několika kamarády z Rakovníka měli partu, se kterou jsme třeba jezdili na hory. Domluvili jsme se, že na Křivoklátu zavedeme tradici tří králů. Naše děti byly ještě malé. Vzali jsme vařečky, pokličky, zkrátka vše, co se našlo v kuchyni. Dokonce jsme vytáhli heligon po dědovi i famfrnoch a obešli jsme ve vsi kamarády, hospody i známé, kteří nás nějak podporovali," vzpomínala Dagmar Pavlíčková.

Tradice se uchovala dodnes. Jenže přišel návrh, uspořádat tříkrálovou sbírku a zároveň po vsi vybírat peníze. Návrh ale neprošel. Proto se začal pořádat tříkrálový koncert v kostele sv. Petra v Křivoklátu. Letos se uskutečnil hned druhý den v neděli. Vystoupili Křivoklátští hudci, žáci Dagmar Pavlíčkové a pěvecký sbor Sedmikrásky, s pásmem koled děti z MŠ Křivoklát a MŠ Roztoky.

„Po vsi jsme chodili jen s koledičkou a poděkováním. A když vybírat, tak jen za hraní," vysvětlila Pavlíčková. Dál vzniklo Občanské sdružení Děti Křivoklátska, jehož předsedkyní je Eliška Třísková a tradice Tří králů pokračuje. Na starosti ji má nyní Libuše Vokounová a Jana Rajská. Na koledu vezmou zase své děti. Přidali se i další a tím vznikla nová parta. I když koledníci z původní sestavy také ještě chodí. Ale prvním třem králům je dnes už kolem třiceti.

Každý rok je průvod trochu jiný. Třeba loni začal na Amalíně. Letos výjimečně dole. „Obcházíme přátele, známé, členy občanského sdružení a ty, kteří nás v minulém roce nějak podpořili," popisovala Dagmar Pavlíčková.

Koledníci mají svůj specifický repertoár. Vedle tradičních a lidových koled jako je My Tři králové jdeme k vám, zpívají například Tři králové po vsi jdou na melodii písně Komáři se ženili, text složila Dagmar Pavlíčková.

Půjdem spolu na panáka zase Luboš Keltner. Dále hrají Koledu tříkrálovou od Hradního dua. Vše je bez zkoušky. Zpívá každý, kdo se přidá.