Ani situace, kdy na maloměsto a okolí připadá pouze jedna půjčovna, není pro zákazníky nepříznivá. Majitelé s množstvím lidí a jejich požadavky už dopředu počítají a sortiment se snaží neustále rozšiřovat a doplňovat. Stejně jako ve Skiservisu Rakovník, která na Rakovnicku kromě půjčovny nabízí i servisní služby a bazar zánovního vybavení.

Už nyní se ve Skiservisu setkávají s větší poptávkou. Zákazníky ale obsluhovat stíhají, největší nápor totiž přichází až s jarními prázdninami, které má většina škol na Rakovnicku vyhlášené na začátek února. Rodiče dětí, které lyžařský výcvik se školou čeká, si pomalu přicházejí zimní výbavu rezervovat.

„Chtějí mít vše v předstihu připravené a jistotu, že si u nás mají z čeho vybírat. Část zákazníků už také nosí lyže a snowboardy na předsezonní servis. A o půjčovnu už je také zájem. Například mezi lidmi, co před svátky vyráží lyžovat do Alp. Nejvíc práce máme ale klasicky v lednu a v únoru,“ potvrdil jeden z pracovníků servisu Martin Soucha.

Kdo by si chtěl užít zimní radovánky na svahu ještě mezi svátky, neměl by s navštívením specializovaných provozoven příliš otálet. Ideální je servis či půjčovnu navštívit tři týdny před odjezdem. A v případě exponovaných termínů klidně i dřív.

Veteránský Viola cup ovládla Elektro Viola
Veteránský Viola cup ovládla symbolicky Elektro Viola

Proto mnoho lidi vítá službu předběžné rezervace vybavení, které si vyberou na míru svým potřebám. Vyzvednout si lyže či snowboard mohou až v den před odjezdem a zároveň neriskují, že by vybavení nebylo pro sport řádně připravené.

„Kdo přijde včas, má samozřejmě také mnohem větší šanci si vybavení vybrat. Když někdo jede na hory v únoru a ví to už teď, neměl by čekat s půjčením lyží na poslední týden před odjezdem. Třeba u lyžařských bot nejde jen o velikost, ale i o parametry, takže vybírat jen z pěti posledních párů není dobré,“ doporučuje Martin Soucha ze Skiservisu Rakovník.

Kromě servisu a půjčovny na nábřeží Dr. Beneše provozují také lyžařský bazar, kterému prý letos stoupá zákaznická obliba. „Kromě toho, že jsme do něj před sezonou nakoupili spoustu nových věcí, nabízíme lidem také kombinované služby. Stává se totiž dost často, že někteří zákazníci mají svoje lyže, ale chtějí si k nim půjčit třeba jen boty. Poplatek za seřízení v tomhle případě neplatí,“ dodává jeden ze zaměstnanců.

Prvňáčci ze Základní školy a Mateřské školy Hředle.
NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ a MŠ Hředle

Vyplatí se tedy ještě stále si vybavení na hory kupovat, nebo je lepší si ho každoročně půjčit? U dětí je to podle Martina Souchy celkem jednoduché: „Tím, že od poslední návštěvy svahu vyrostly, je potřeba řešit každý rok nové vybavení. Měnit by se neměly pouze boty, ale například i hůlky, jejichž vhodnost je daná výškou. Rodiče si u nás buď mohou dětské vybavení koupit a v případě, že z něj dítě odroste, ho přinést zpět a my ho v dobrém stavu zpětně odkoupíme a zajistíme nové. Častý je model, kdy si u nás vybavení opakovaně půjčují i dospělí, protože jedou s rodinou na hory třeba jen jednou ročně, a tohle se jim zkrátka vyplatí.“

S půjčením lyží či snowboardu také máte jistotu, že budou připravené na míru přímo pro vás. Navíc u dobrých obchodníků dostanete potvrzení o seřízení vázání, což je důležité zejména při zahraničním lyžování a tehdy, když dojde k nějaké kolizi na svahu. Na potvrzení totiž hledí pojišťovny.

A jak poznat, že vybavení dosloužilo? Odborníci lidem radí, aby ho přinesli ke kontrole. I deset let staré lyže totiž mohou být naprosto v pořádku. „Pokud se nejedná o muzejní kousek a vybavení funguje, pak ho necháme mechanicky seřídit na stroji. Když nám ukáže hodnoty, které stále odpovídají dnešním parametrům, lyže mohou klidně sloužit dál. U vázání se udává standardní životnost čtyři roky, ale v běžné praxi funguje mnohem déle. Nemáme tedy důvod nevystavit potvrzení, pokud bude všechno v pořádku,“ radí Martin Soucha z rakovnického Skiservisu.

Ceny půjčovného za lyžařské vybavení.Zdroj: Deník

Ježíšek od rakovnických dětí dostal několik desítek dopisů.
OBRAZEM: Děti Ježíškovi poslaly plný pytel přáníček