Na sídlišti je celkem devět panelových domů a mateřská školka. Jediné sportovní i kulturní vyžití nacházejí místní v areálu fotbalového klubu TJ Tatran Rakovník. Mimo fotbalu a několika dětských hracích prvků je v areálu i malá hospůdka, kde se místní mohou scházet.

Město nyní vybuduje na sídlišti také nové hřiště. To staré bylo několik let v katastrofálním stavu. V dubnu by se ale mělo vybudovat zcela nové. „Rada města uzavřela smlouvu o dílo s dodavatelem dětského hřiště za cenu dvě stě tisíc korun,“ uvedl mluvčí rakovnické radnice, Jiří Cafourek. A s pracemi by se mělo začít už letos v dubnu.

V posledních letech se sídliště začalo rozrůstat. Vyrostlo tam několik nových rodinných domů a plánuje se i výstavba několika bytových domů. „V současné době se zde na jedné lokalitě staví a dále jsou ve fázi žádosti o územní řízení další lokality, a to zahrady domů číslo popisné 255, 783, 1439, kde se připravuje výstavba dalších tří bytových domů. Kromě toho se rýsuje i třetí lokalita v zahradách domů číslo popisné 1579-1581,“ uvedl Cafourek na oficiálních webových stránkách města.

Obyvatelům rakovnického sídliště Šamotka se zdá, že se v ostatních částech města buduje a ostatní sídliště se revitalizují, ale na Šamotku město zapomíná. „Již od loňského roku se propadají chodníky a silnice směrem do sídliště. Tyto výmoly jsou zřejmě způsobené propadající se kanalizací a jsou doslova nebezpečné jak pro chodce, tak i auta,“ napsala místní obyvatelka Ivana.

Město muselo převzít vodovodní a kanalizační řád sídliště od společnosti Lasselsberger. „Krásná lokalita Šamotka rozhodně není opomíjena, město muselo během posledních let, zejména v souvislosti s ukončením provozu závodu, na nějž byla celá lokalita napojena, převzít původní vodovodní přípojku, která vede už od Luženské ulice a zkolaudovat ji na vodovodní řad,“ uvedl Cafourek. Navíc potrubí kanalizace a vody před mateřskou školou bylo v havarijním stavu, muselo se opravit a město na této komunikaci nechalo udělat nový asfaltový povrch. Některé chodníky jsou ale stále v majetku společnosti Lasselsberger a město je opravovat nemůže.