Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SDH Chlum-Ryšín oslavil 130. výročí své existence

Chlum-Ryšín -  V horkém sobotním odpoledni si Sbor dobrovolných hasičů Chlum připomněl kulaté výročí svého založení.

21.7.2015
SDÍLEJ:

Oslavy 130. výročí SDH Chlum-RyšínFoto: Jana Elznicová

Letos uplynulo 130 let od chvíle, kdy byl hasičský sbor v této malebné vesničce založen. Dnes má 58 členů. Starosta sboru Pavel Polcar konstatoval: „Z toho je pětadvacet žen 
a třiatřicet mužů. Jak jsem již naznačil, tak jezdíme na soutěže. Zásahovou jednotku máme sedmičlennou JPO5." Poblahopřát Chlumským přijelo osm spřátelených hasičských sborů. Mimo jiné z Pavlíkova, Skřivaně, Vroutku, Krásného Dvora, Panošího Újezdu, Všetat, Pustovět a Roztok. Výročí bylo v Chlumu spojeno 
s pouťovými oslavami, takže na odpolední program navázala večerní taneční zábava. „Akce se mohla uskutečnit i díky sponzorům, kteří nám přispěli a kterým chci touto cestou poděkovat, a také díky brigádě, kterou jsme před časem absolvovali a vydělali jsme si nějakou tu korunu," připomněl Pavel Polcar.„Naše družstva jezdí na soutěže v požárním sportu. Nemáme ale hasičskou mládež. Problém je v nedostatečném množství dětí ideálního věku. Jako jediná organizace se v obci podílíme na kulturních společenských akcích," připomněl Pavel Polcar.

V dnešní době patří SDH Chlum Ryšín do okrsku číslo sedm spolu s obcemi Pavlíkov, Skřivaň, Pustověty a Lašovice.

Trocha historie
Prvního října roku 1885 byl v Chlumu založen samostatný sbor dobrovolných hasičů. Záznam o prvním větším požáru pochází ze 7. května roku 1942. Požár lesa tady zapříčinil projíždějící vlak v Ryšíně.

V roce 1963 měl sbor 74 členů a z toho 11 žen. „Což je vůbec největší počet v historii sboru," upozornil Pavel Polcar. V roce 1971 likvidovali chlumští hasiči nebývalé množství lesních požárů kolem železniční trati v Ryšíně – jedenáct.

Významným mezníkem je datum 17. června roku 1989, kdy byla dokončena stavba nové zbrojnice v Chlumu. Dalším významným datem je 6. leden roku 2001, kdy bylo přijato nových 12 členů, z toho osm žen. Vzniklo tak nové ženské soutěžní družstvo. „Získalo mnoho ocenění na hasičských soutěžích. Největším úspěchem byla účast na krajské soutěži ve Vlašimi," připomněl Polcar. Družstvo mužů dosáhlo svého historického úspěchu čtvrtém místem v okresní soutěži.

Pavel Polcar připomněl při slavnostní schůzi v místní hospůdce také další četné zásahy chlumských hasičů při záplavách a povodních i požárech. „V letošním roce díky podpoře našich občanů a jejich hlasování v soutěži Dobráci roku jsme vybojovali páté místo v kraji," upozornil Pavel Polcar.
Po slavnostní schůzi, při které byli oceněni a vyznamenáni někteří členové sboru v místní hospodě, následoval průvod k pomníku padlých a uctění kyticí jejich památky.

Během programu na hřišti pak přítomní například zatleskali vystoupení mažoretek a cvičenek aerobiku a obrovský úspěch pak sklidili malí Soptíci z SDH Kolešov, kteří předvedli bezchybný požární útok.

Rakovnický deník také blahopřeje členům SDH Chlum -Ryšín k jejich výročí.

Vyznamenáni byli:

Čestná uznání SDH: Marcel Patera, Jana Valigurčinová

Čestná uznání OSH: Leoš Beneš,
Hana Paterová

Medaile za zásluhy:
Ladislav Tvrz ml., Danuše
Jirásková, Martin Polcar st.,
Marcela Hrdličková, Tomáš Tvrz,
Dáša Egertová, Pavel Polcar

Medaile sv. Floriána:
Miloslav Šamonil

Čestné uznání KSH:
Ladislav Tvrz

Autor: Jana Elznicová

21.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

I. B třída: Dočká se Lužná prvních bodů

Ilustrační foto
48

V sobotu si pochutnáte na grilovaných rybách

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Benátky nad Jizerou /ROZHOVOR/ – Aby mohl bez problémů reprezentovat v malém fotbale, změnil v létě v tom velkém svou adresu. Už jako opora Benátek se František Hakl podílel na titulu mistra světa, když v Tunisku se skvěle vyladěným českým výběrem ani jednou nezaváhal a po finále s Mexikem (3:0) zvedl vítěznou trofej. Nejen o šampionátu, ale také o přestupu v rámci dvou sousedních účastníků ČFL se sedmadvacetiletý obránce rozpovídal v rozhovoru pro středočeský Deník.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

Andílci sbírali medaile

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Závodnice z Aerobic clubu Angels posbíraly další medaile, a to jak na soutěži Mistry s mistry, tak i na závodech FISAF. Závodu soutěže Mistry s mistry v Českém Brodě se zúčastnily hned tři soutěžní skladby – jednotlivkyně Laurinka Žáčková, jednotlivkyně Sofinka Ortmannová a dále se Sofinka představila v triu společně s Klárkou Kesslovou a Nikolkou Hofmanovou.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení