Jejich starosta Stanislav Kočí upozornil: „Patříme k nejstarším sborům hasičů v Čechách." Sbor je nejstarším obecním Sborem dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji.

Na oslavy pochopitelně dorazily i delegace hasičů z okolních obcí a následovala schůze, kde byla přednesena činnost sboru a vysloveno poděkování jeho zasloužilým členům. Velitel nesuchyňských hasičů Petr Micura upozornil: „Předáme našim věrným členům medaile za deset, dvacet, třicet a čtyřicet let u sboru." Schůze byla zakončena obědem (pomalu pečená krkovice, knedlo a zelo), který připravil místní kuchař Tomáš Šťavík. Petra Krejčová, členka sboru, konstatovala: „Vaří skvěle. Proto padla volba právě na něho." Musíme prozradit, že Petra je maminkou nejmladšího nesuchyňského hasiče Adámka, kterému jsou dva roky. Potom už jen káva, domácí koláče a odpočinek po obědě.

Ve 13 hodin vyrazil průvod na pochod obcí, v jehož čele hrála kapela Šlapeton. U budovy mateřské školky se hasiči zastavili, aby uctili, stejně jako ráno na hřbitově, památku již zemřelých spoluobčanů a padlých za války.

Odpolední program zahájili nesuchyňští dobrovolní hasiči, kteří předvedli požární útok „na rybník". Za Nesuchyňské popsal Milan Nehasil: „Potom profesionální hasiči z Rakovníka předvedli ukázku vyproštění z havarovaného vozidla a celé to bylo ukončeno požárním útokem nejmenších hasičů, který sklidil největší potlesk ze všech předvedených akcí. Zřejmě proto, že jejich akce byla nejrychlejší a pro přihlížející rodiče samozřejmě nejkrásnější."
Před sokolovnou zatím vyrostl stánek s občerstvením a velká pergola k sezení. Alena Burešová uvedla: „Mně se líbil nejvíce odpolední program, kde se předvedli naši mladí hasiči. Jsou šikovní. Předvedli požární útok, kdy jakoby hasili skutečný požár."

Ladislav Kýna a Miroslav Krob místním hasičům k jejich výročí popřáli: „Hodně úspěchů a ať nám tady ještě dlouho vydrží."

K vidění byla také dosud funkční historická stříkačka. Prošla renovací a místní hasiči jsou na ni právem pyšní. Za všechny popsala Alena Burešová: „Patří mezi nejstarší v kraji. Je to unikátní kousek. Restaurovali jsme ji svépomocí a během oslav měla svoji premiéru po zmíněné renovaci. Před diváky ji přitáhl pár koní. Byl to také moc hezký pohled."
Nesuchňským hrály kapely Šlapeton a Bird Band.

 Novinka

Na začátku roku 2014 bylo v Nesuchyni obnoveno družstvo mladých hasičů pod vedením Davida Bureše, Michala Soukupa, Martina Krejčího a Luboše Nobilise. Nejmladšímu členovi jsou dva roky, nejstaršímu čtrnáct let.

Jeden z vedoucích, Michal Soukup, vysvětlil: „Rozhodli jsme se k vedení dětí tak trošku z hecu, ale nelitujeme toho. Požádali nás o to starosta hasičů Stanislav Kočí a velitel Petr Micura, a tak jsme do toho šli."

Scházejí se zhruba jednou za tři týdny, podle toho, jak je prý čas, a pilně trénují. Letos poprvé se družstvo mladých hasičů z Nesuchyně bude účastnit i místních netradičních hasičských závodů.
„Bude to naše premiéra a těšíme se na to, co naše malá děcka předvedou. Měl by k nám přijet třeba i kolektiv nových malých hasičů z Kounova a z Mutějovic. Budou mít s kým závodit," doplnil ještě k tématu malých nesuchyňských hasičů Michal Soukup.