Co asi vedlo třiadvacetiletého mladíka z našeho okresu k tomu, že se rozhodl v posledních hodinách letošního roku skoncovat se životem?


Jak jinak si totiž lze vysvětlil fakt, že vypil chemický roztok, který se má údajně používat během výroby v závodě Procter and Gamble. „Po zajištění základních životních funkcí byl v pondělí večer urychleně dopraven na oddělení ORL v pražské nemocnici Motol,“ uvedla za rakovnickou záchrannou službu lékařka Blanka Černická. Bylo zde totiž podezření na vážné poleptání krku.
Přesná příčina vzniku deprese, která může člověka dovést až k pokusu o sebevraždu, zatím není stále známá.
Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku deprese patří genetická výbava jedince, dlouhodobý stres, akutní stresující události jako je úmrtí blízkého člověka, rozvod, propuštění z práce, odchod do důchodu. Dále typ osobnosti. Vyšší riziko onemocnění hrozí například úzkostným lidem,“ uvedla psycholožka Marcela Škábová.
Na vzniku deprese se může podílet i výchova v rodině jako je nepřiměřená náročnost a kritičnost rodičů či dokonce týrání .
Deprese může být ale vyvolána i některými chorobami a léky. Ve hře jsou i léky proti vysokému krevnímu tlaku, perorální antikoncepce, steroidní hormony. Pozor také samozřejmě na drogy.


„Je to hrozný způsob jak si vzít život. Asi hodně bolestivý. Snad nebudou jeho poranění vážná a doktorům se ho podaří zachránit. Každý problém má přece své řešení,“ shodli se vesměs Rakovničané v reakci na zoufalý pokus mladíka.


Pokud i vy řešíte v těchto chvílích problém se kterým si nevíte rady vyhledejte raději před unáhleným řešením odbornou pomoc. Například psychologa.