Kdo chtěl pochod stihnout, musel si přivstat. Registrace odhodlaných turistů a cyklistů trvala u kostela na Husově náměstí od šesti do půl sedmé ráno.

Každý účastník „vyfasoval" průkazku s tratí pochodu, kontrolními stanovišti a hlavně telefonním číslem na organizátory. To pro případ odstoupení z pochodu. Chodců se na start postavilo padesát pět, cyklistů dvacet sedm.

S partou přátel se pěšky na šedesátikilometrovou trať vypravila i Jindřiška Lásková:
„Chtěla jsem jít i loni, ale zdravotní stav mi to nedovolil, tak to chci vyzkoušet letos. Ráda chodím. Jestli mám natrénováno, nevím. Naposledy jsem šla šestnáct kilometrů." Její spoluchodkyně Jana Nová měla nejen nachozeno, ale i naběháno: „Běhám závodně, takže uvidím, jak to zvládnu."

Rakovnická šedesátka se šla vlastně letos podruhé. Loni to organizátoři chtěli jen vyzkoušet, tak připravili nultý ročník. Toho se zúčastnilo snad jen devět lidí. Sportovce zřejmě odradilo počasí, protože po ránu tři hodiny pršelo.

Proč se pořadatelé odhodlali připravit tak dlouhý pochod, vysvětlil Petr Šmidrkal z Rakovníka: „S kamarádem jsme šli Jesenickou šedesátku. Máme rádi takovéto pochody. Chodíme v pohodě kolem šedesáti kilometrů. Zvládnout se to dá, i když to bolí." Připravit kratší trasu vedle šedesátky pořadatelé zatím neuvažují.
Trasu po červené, zčásti po modré turistické značce, zčásti údolím Javornice, dorazilo šedesát sedm vytrvalců. Patnáct jich vzdalo.

Nejrychlejší chodec, tedy vlastně běžec, Michal Valenta doběhl do cíle za šest hodin, šestnáct minut. Svým výkonem tak předhonil mnohé cyklisty.

Mezi ženami byla nejrychlejší Martina Vorlová s časem devět hodin padesát šest minut. Na kole byl první v cíli za čtyři hodiny dvacet tři minut František Kohlík. Někteří účastníci tedy po trati běželi, ale to pořadatelům nevadilo. Běh totiž berou jako rychlejší chůzi.

Lidé nejvíce „kufrovali" kolem Polského rybníka u Malinové. V Lašovicích se většina i přes přesný popis trati vydala po cyklostezce a nedošla na nádraží. „Ale my to jako velký prohřešek za nedodržení trasy nebereme," zkonstatoval Petr Šmidrkal a dodal: „Extrémní výkony účastníků završila jedna krásná lidská příhoda. Jeden z účastníků v cíli zjistil, že někde v Pustovětech ztratil mobil. Půjčil si kolo a za deset, patnáct minut se tam vrátil. Telefon byl v Pustovětech v hospodě na baru. Kdosi ho našel a odevzdal. Cestou zpět ale šťastlivec píchl. Naštěstí ho jeden pán i s kolem dovezl autem až do Rakovníka."

Rakovnická šedesátka měla i velmi pozitivní ohlas na facebooku, takže příští rok: „Zdrávi došli!!" ⋌