Už v loňském roce se město dočkalo nasvícení a tedy i zvýšení bezpečnosti na šestici přechodů pro chodce. Jedno nasvícení vyjda na cca 100 tisíc korun.

Bezpečnost

„Zatím bylo vypsáno zadávací řízení na zpracování projektové dokumentace,“ řekl k tomu místostarosta Luděk Štíbr. V loňském roce vyšlo nasvícení šestice přechodů – např. přechod pod železničním viaduktem na Vrchlického náměstí, přechod mezi GE Capital Bank a Plusem, v ulici Na Sekyře naproti knihovně ad – na půl milionu korun. Přičemž čtvrt milionů získalo město z krajského dotačního programu s názvem Bezpečně do škol.
I na letošek by město rádo nějakou sumu z tohoto programu získalo. Odbor správy majetku má v rozpočtové kapitole, která je určena právě na nasvícení přechodů, vyčleněno 260 tisíc korun.

Rakovník byl v minulých dnech Českou pojišťovnou společně s Tachovem vyhodnocen jako nejbezpečnější město, co se dopravních nehod týče. Podle Štíbra to je sice velmi pozitivní zpráva, ale může přinést i problémy. „Kromě bezproblémové dopravy jsme zároveň hodnoceni ministerstvem vnitra jako město s velmi nízkou úrovní kriminality, a proto nemáme nárok na dotační příspěvek na rozšiřování kamerového systému. Jen aby se něco podobného nyní nestalo i u přechodů,“ obává se místostarosta.Náklady na jedno dvoulampové nasvícení přechodu pro chodce se pohybují kolem jednoho sta tisíc korun. Podle Štíbra ale záleží především na vzdálenosti elektrické sítě.

Kde bude více světla

1) přechod mezi Lidlem a Penny marketem v ulici Dukelských hrdinů.
2) u sokolovny mezi Čermákovými sady – Tyršova ulice.
3) u odboru dopravy – nad Plusem – Nádražní ulice.
4) u 3. ZŠ – křižovatka Plzeňské a Malinovského ulice.
5) přechod u Vysoké brány a veteriny – Vladislavova ulice.
6) nad benzínkou u DPS na Wintrově náměstí – Pražská ulice.
7) přechod na Pražské ulici – u Euromontu.