Právě v Jesenici a Čisté nyní začali shánět nového praktického dětského lékaře. Ten současný Bohumil Klatovský oznámil uzavření ordinace k poslednímu dni letošního roku. Pro vedení nejmenšího města na Rakovnicku to byl doslova šok. Město v tom není samo. Svoji praxi lékař Bohumil Klatovský vykonával také v Čisté.

„Stalo se to z nenadání, bylo to pro nás nemilé překvapení, když jsme se dozvěděli, že pan Klatovský končí s koncem letošního roku,“ reagoval na dotaz Deníku starosta města Jesenice Jan Polák. Ten spolu se starostkou obce Čistá, kde má lékař Bohumil Klatovský otevřenou ordinaci dvakrát v týdnu, Blankou Čebišovou už začali jednat. Vyrazili na odbor zdravotnictví Krajského úřadu Středočeského kraje, jednání se také vedou s pojišťovnou. V současné době je vyhlášeno výběrové řízení, pokud by se nikdo nepřihlásil, mají obce přislíbené opakování výběrového řízení.

Starosta Jan Polák doufá ve vyřešení nastalé situace, ale příliš optimistický není.

„Upřímně, pokud by se nám podařilo lékaře najít a pozici i hned obsadit, byl by to doslova husarský kousek,“ nechal se slyšet Jan Polák a pokračoval: „Snažíme se lékaře hledat také po vlastní ose, přes kontakty příbuzných a obyvatel v Jesenici a podobně. Nespoléháme se pouze na výsledky výběrového řízení, oslovujeme možné lékaře přes nejrůznější kontakty a podobně. Stejně tak jsme už jednali i s paní lékařkou Janou Císařovou, která objekt s ordinacemi vlastní, a která souhlasila s tím, aby nový lékař zde měl ordinaci.“

Rodiny z Jesenicka a Čistecka začaly již shánět nového lékaře pro své děti. Většinou jsou úspěšné ve směru do nedalekých Podbořan či Rokycan.

V Rakovníku má drtivá většina praktických dětských lékařů plno, nebo přijímají pouze novorozence.

„Dobrá zpráva to rozhodně není. Sháníme, kde se dá, oslovujeme také kamarády a známé, zda nevědí o lékaři, který by přijímal. Je to těžké. Doufám, že sem do Jesenice ale lékař přijde. Nemáme tu ruch velkoměsta a tolik možností, ale zase je zde krásná příroda,“ řekla Deníku Zuzana Drahoňovská.

„Rodiče by rozhodně neměli situaci v hledání nového lékaře podcenit,“ doplnil Jan Polák.

Benefity nepomáhají ani v Rakovníku

Obce a města se snaží udržet lékaře v obcích a nabízejí jim nejrůznější benefity, a to ve formě symbolického nájemného v prostorách patřící obci, ale také například služebním bytem a podobně. „Plánujeme vybudovat v objektu bývalého Ředitelství státního statku v budoucnu ordinace pro lékaře, ale také byty,“ sdělil starosta Jesenice. Město objekt nedávno zakoupilo, jelikož zde hrozil vznik ubytovny pro sociálně slabé rodiny.

Jenže. Nabízené benefity nemusí stačit. Problémem podle starostů je systém vzdělávání praktických dětských lékařů, kdy musí po vystudování profese lékaře ještě dalších pět let vykonávat praxi pod odborným dohledem, ale také dopravní dostupnost na Rakovnicku komplexně.

Dnes a denně se o tom přesvědčují i v Rakovníku. Ve zdejší nemocnici muselo být právě z důvodu nedostatku pediatrických lékařů uzavřeno zhruba před čtyřmi lety dětské lůžkové oddělení, stejně tak se na několik měsíců uzavřela porodnice, zrušena byla i dětská pohotovost. Zatímco ale provoz porodnice se podařilo obnovit a porodnost v rakovnické porodnici, která se dočkala i několika zásadních rekonstrukcí a modernizace, stoupá, provoz dětského lůžkového oddělení a pohotovosti nikoliv. Nejsou lékaři.

„Je to tak složitý problém, který rozhodně nevyřeší regionální politici,“ nechal se slyšet Ivo Trešl, lékař rakovnické nemocnice a také rakovnický zastupitel. Ten tak zároveň reagoval na některé sliby konkurenčních stran a hnutí.