VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátor Marcel Chládek navrhuje zpřísnit zákon o stalkingu

Rakovník – V rámci senátorského okénka seznamuje senátor a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek čtenáře Rakovnického deníku s aktuálními tématy, které se bezprostředně dotýkají života na Rakovnicku. Podoba nebezpečného pronásledování, tzv. stalkingu, se mění ze dne na den. Dva roky stará právní úprava je tak ve většině případů na pronásledovatele krátká. Oběti i odborníci proto volají po novele zákona, která by dokázala stalkera snadněji určit a následně potrestat. Senátor Chládek už připravil první návrh k projednání na parlamentní půdě.

26.7.2011 21
SDÍLEJ:

Senátor Marcel ChládekFoto: Archiv senátora

„Základní změnou by mělo být už v nahlížení na základní podmínku pro určení, zda jde o stalking, či ne. V současnosti musí jednání stalkera vzbuzovat důvodné obavy o život a zdraví oběti, přičemž v upravené verzi by měl být směrodatný fakt, zda útoky stalkera omezují oběť v jejím obvyklém způsobu života,“ vysvětluje zásadní změnu v nahlížení na stalking senátor Marcel Chládek s tím, že tato skutečnost by měla být dostatečným důvodem k zahájení trestního stíhání.

Výraznou změnou je zvýšení základní sazby na dvojnásobek. Podle nové zákonné úpravy bude možné dostat až dva roky nepodmíněně. Nově návrh také definuje další dva typy jednání, které mohou být posuzovány jako trestný čin stalkingu. „Stalking se netýká pouze osobního jednání mezi zúčastněnými, ale z velké části zasahuje do profesní sféry oběti. Pokud pronásledovatel zneužije osobních údajů oběti a objednává za něj zboží a služby, nebo vytrvale poškozuje jeho jméno a jméno společnosti, za kterou jedná, bude to nově považováno za způsob stalkingu,“ dodává Chládek.

Oběti ve většině případů nebezpečného pronásledování nevznikají pouze nepříjemné psychické následky, které mohou přerůst ve zdravotní komplikace, ale dost často vznikají právě finanční vicenáklady spojené se zneužitím přístupu k osobním údajům oběti. Z celkového hlediska je nutné posuzovat, zdali útoky omezují oběť v jejím obvyklém způsobu života – tato skutečnost by měla být směrodatná pro ochranu oběti.

Hlavní změny oproti stávajícímu znění § 354 trestního zákoníku:
1.návrh zvyšuje trestní sazbu v základní skutkové podstatě z jednoho na dva roky odnětí svobody
2.nově definuje 2 typy jednání, kterým může být ze strany pachatele oběť vystavena
e) za použití jeho osobních údajů pro něj objednává zboží a služby
(v tomto případě jde o zneužití přístupu k přihlašovacím údajům oběti a následné páchání trestní činnosti)
f) vytrvale poškozuje jeho jméno nebo jméno společnosti, nebo instituce, za kterou jedná nebo jejíž je členem
(stalker poškozuje jméno oběti, ale i subjekty, za které oběť jedná, nebo jejímž je členem – obchodní společnost, státní orgán atd.)
26.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvňáčci ze ZŠ a MŠ Kněževes s třídní učitelkou Jarmilou Tesařovou.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ a MŠ Kněževes

Barušky a Berušky při svém vánočním vystoupení na Staroměstském náměstí zaujaly kromě českého publika i davy lidí ze všech koutů světa.
38

Barušky a Berušky dobyly Staroměstské náměstí

Při Adventním svícení společně rozsvítili Rakovník

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Užít si předvánoční podvečer plný světel, hudby, pohody, ale i svařáku a jiných dobrot, bylo včera možné na Adventním svícení. Už popáté se tak na Husově náměstí, před některými obchody, restauracemi i sídly organizací rozsvítila světýlka, která symbolicky poděkovala zákazníkům a návštěvníkům.

Osobnosti a fotbalisté nakopali dětem přes 322 tisíc korun

Rakovník /FOTOGALERIE/ – V rakovnické sportovní hale se konal již třetí ročník chvályhodné charitativní akce – Nakopeme dětem. Ročník to byl více než úspěšný, po sečtení všech částek se konečná suma vyšplhala na báječných 322 tisíc korun. Peníze byly rozděleny pro Lukáše Váchu, který je odkázán na elektrický vozík, pro Majdu Rajchlovou z Lišan, pro organizaci Zdravotní klaun, dále pro Dětský domov v Novém Strašecí a pro děti z azylových domovů. 

Na přání opraví Lidickou ulici  v Novém Strašecí

Nové Strašecí – Jelikož Lidická ulice v obytné části Nového Strašecí nebyla v příliš dobrém stavu, občané města se s žádostí o její opravu obrátili na městský úřad. A vyplatilo se. Vedení města se rozhodlo, že ulici alespoň v její nejvíce poničené části zrekonstruuje. Proto už stihlo zajistit projekt i stavební povolení pro asi padesátimetrový úsek.

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT