Oficiální seznam kandidátů bude znám v nejbližších dnech. „Pověřený obecní úřad v současné době přezkoumává podané kandidátní listiny a nejpozději 14. srpna vydá rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí přihlášky, které následně zveřejní na úřední desce,“ sdělil vedoucí úseku vnitřní správy Městského úřadu Louny Michal Ovšonka.

Kdo chce podle dostupných informací kandidovat do senátu? Zdeňka Hamousová (Unie pro sport a zdraví), Milan Rychtařík (ANO), Dominik Hanko (SPD), Jaroslav Veselý (Lepší sever), Vladimír Drápal (ODS, TOP 09, KDU-ČSL a KAN), Václav Beneš (KSČM), Daniel Pitek (Senátor 21 s podporou Pirátů, Zelených a LES), Rostislav Domorák (Severočeši.cz), Ivo Trešl (STAN) a Zdeněk Pištora (Trikolóra).

Sociální demokraté bez kandidáta

Zajímavostí je, že svého kandidáta nakonec nepostaví sociální demokraté. Do voleb měl jít za ČSSD, Lepší sever a Ústecké fórum občanů jako nezávislý kandidát starosta Rané na Lounsku a někdejší český velvyslanec v Indonésii Jaroslav Veselý, ten se ale s tradiční stranou rozešel a nakonec kandiduje jen s podporou zmíněných dvou hnutí.

Sociální demokraté nepostaví v okrese Louny svého kandidáta poprvé od premiérových senátních voleb v roce 1996, přitom Ivan Havlíček a Marcel Chládek z ČSSD v minulých letech do senátu usedli.

Právě Chládka porazila v senátních volbách před šesti lety žatecká starostka Zdeňka Hamousová. Tehdy kandidovala jako nezávislá s podporou hnutí ANO. Tu letos ztratila. Přispěl k tomu také její velikonoční prohřešek, kdy ji policejní hlídka zastavila při řízení auta pod vlivem alkoholu. Tentokrát kandiduje za Unii pro sport a zdraví. „Když se ukázalo, že mě ANO nenominuje, dostala jsem nabídky ke kandidatuře od tří jiných politických subjektů. Rozhodla jsem se pro Sportovce, protože jsou mými kolegy v zastupitelstvu i radě města a roky společně spolupracujeme. Unie pro sport a zdraví bylo navíc úplně první uskupení, které mě před šesti a půl lety oslovilo, abych za ně do Senátu kandidovala. Tehdy mě nakonec přesvědčilo hnutí ANO,“ vysvětlila.

Jediným kandidátem z Rakovnicka je chirurg Ivo Trešl. „Jsem místním patriotem a záleží mi na tom, aby se nám tady všem dobře žilo. Trápí mě specifické problémy našeho regionu, jako je sucho, hospodaření s vodou, nedokončené obchvaty měst a páteřních komunikací, znečišťování životního prostředí především na severu,“ uvedl Ivo Trešl, který rovněž slibuje, že se bude snažit o zachování kvalitní a dostupné zdravotní péče všem občanům regionu.