Domov na Zátiší chce požádat studenty, aby věnovali hodinu týdně seniorům.

„Prázdninový čas se v našem domově nijak extrémně neliší od běžných dnů v roce. Kromě komplexní péče nabízíme našim klientům každý den nějaký zajímavý program,“ konstatovala Ivana Friebertová Skalková. V nabídce, která visí na nástěnce na chodbě, lze najít povídání u čaje či kávy, cvičení na židly nebo s míčem, hudební výchova – muzikoterapie a také nechybí výtvarná činnost – rozvíjení jemné motoriky. „Pochopitelně individuální potřeby každého klienta jsou zcela jiné. Snažíme se, pokud je to možné, každému vyjít vstříc a tak lze také například domluvit i návštěvu faráře i plavání v bazénu, zahradničení, společné nakupování, koncerty,“ pokračovala ředitelka, která zdůraznila, že prázdniny jsou specifické jedině snad tím, že někteří klienti odjíždí na krátký pobyt domů k rodinám.

Deset klientů domova bylo nedávno na evakuačně rekondičním pobytu v chatě Irena na Jesenicku. „Důvodem byly stavební úpravy v domově. Ten pobyt byl, jak jsme se všichni shodli, prostě úžasný. Užili jsme si krásné přírody, večer jsme měli dokonce táboráky. A tak uvažujeme, že bychom si mohli něco podobného zase někdy zopakovat. Možná vyjedeme na Jesenicko na týden nebo alespoň na prodloužený víkend,“ chválila Ivana Friebertová Skalková.

V nejbližší době čeká klienty domova akce Dobývání Křivoklátu. „Do hradu nás kastelán Luděk Frencl pustil zadarmo, za což mu touto cestou moc děkujeme. Příští týden nás čeká na hrad už třetí výlet. Chystáme se i na velkou objížďku domovů pro seniory, které jsou na okrese. Na cestu si vezmeme buchtu a na místě pak posedíme nad kafíčkem. Naši senioři tak budou mít možnost navázat nová přátelství a také posoudit kvalitu služeb v těchto zařízeních. Říkáme tomu misijní cesty a doufáme, že i my se budeme moci inspirovat v tom, co by bylo možné u nás vylepšit. To proto, aby člověk neměl takzvanou profesní slepotu,“ pokračovala ředitelka Domova na Zátiší.

V plánu mají senioři ze Zátiší také návštěvu zámku Lány. Jak říká Ivana Friebertová Skalková: „Máme tu některé ročníky, které ještě pamatují Masaryka. Moc se tedy do Lán těší.“ Vedení domova by rádo do některých aktivit zapojilo i rodiny svých klientů. Na podzim se například počítá se svátečním grilováním prasátka, u kterého by právě členové rodin neměli chybět.

„V září bychom také rádi oslovili školy s akcí s názvem Dej hodinu týdně seniorovi. Byli bychom moc rádi, kdyby se našlo pár lidiček, kteří by byli ochotni dát hodinu týdně některému z našich klientů a zahrát si s ním třeba karty, dámu, nebo si jen lidsky popovídat,“ zdůraznila ředitelka a poukázala speciálně na sedmačtyřicetiletého invalidního důchodce Vláďu. „Vláďa by si třeba rád v podvečer zašel na jedno pivko. Je na vozíku, a tak by ho dotyčný musel dotlačit do hospůdky, tam s ním posedět, pohovořit a zase jej dovézt zpět,“ nastínila Ivana Friebertová Skalková

K dalším plánům domova se vrátíme v příštím vydání Rakovnického deníku.