„Začalo to hrozně nevinně, ale od 5. března nastaly prudké změny. Než jsme se probudili, skončily naše společné aktivity, které děláme velice rádi, poté ustalo i společné stravování. Následující den se zrušil i harmonikářský koncert, na který jsme se moc těšili. Bylo to neuvěřitelně rychlé,“ vrací se zpět jedna z klientek rakovnického domova seniorů Malvína Melčová. Té ani tak nevadila některá opatření jako nošení roušek, ale především zákaz návštěv. „Možnost vyjet do našeho bývalého domova najednou nebyla. Museli jsme se pobývat hlavně na pokojích, kde jsme se i stravovali. Bylo to smutné a mnozí to snášeli velmi špatně. Naštěstí jsme mohli za určitých podmínek alespoň na terasu, dívali jsme se na televizi a výbornou možností byl videohovor. To nám velmi pomohlo,“ poukazuje Malvína Melčová.

S o to větším povděkem brala možnost, opět vidět své blízké, podobně jako další z klientů Zdeněk Zelenka ze Sýkořice. „Už jsem se těšil na kamarády, kteří mě po povolení návštěv hned navštívili. Sice mám bolavou nohu, takže moc daleko stejně nedojdu, ale třeba společné zájezdy mi chyběly. Alespoň jedno pozitivum karanténa měla, a to, že jsem přestal kouřit,“ usmívá se Zdeněk Zelenka.

Díky patří personálu, usmíval se i přes roušky

Oba klienti rakovnického domova se také shodují, že velkou psychickou vzpruhou jim byl místní personál. „Sestřičky, ale i ostatní zaměstnanci jsou úžasní, velmi ochotní a vždy mají dobrou náladu. I přes roušky jsme viděli jejich úsměvy, což nám velmi pomáhá.“

Jedním z těch, kteří ihned po povolení návštěv vyrazili do rakovnického domova byl i známý karikaturista Milan Kounovský, který má v rakovnickém domově svoji maminku. „Viděl jsem ji naposledy, když jsem ji převážel do nemocnice poté, co upadla, takže jsem moc rád, že se zase můžeme vidět. Samozřejmě to bylo těžké období, volali jsme si asi čtyřikrát denně, pak se mamince rozbil mobil, ale nakonec vše dobře dopadlo,“ popisuje.

Někteří nedodržují bezpečnostní pokyny

Návštěvami se to první týden v Domově Na Zátiší jenom hemžilo, což potvrdil i ředitel Pavel Jenšovský. „Především první den tu byl velký nával. Bylo tu asi padesát lidí, pak už to trochu povolilo a ustálilo se to na těch pětadvaceti blízkých za den. Pochopitelně jsme rádi, že naši klienti opět mohou vidět své blízké, bohužel se občas stává, že někteří nedodržují bezpečnostní pokyny a třeba se i chtějí objímat. Nějaké bezpečnostní pokyny by měli dodržovat,“ upozorňuje Pavel Jenšovský.

Tohoto nešvaru si povšimla i ředitelka Domova Kolešovice Taťána Čížková. „Zájem navštěvujících je určitě zvýšený, horší už je to s dodržováním některých opatřeních, které striktně vyžadujeme. Některé návštěvníky obtěžuje například měření teploty, nošení návleků. Je pro ně rovněž problematické mít na sobě roušku, pokud se seniorem hovoří ve venkovních prostorách. Stejně tak někteří nedodržují odstup,“ vyjmenovává Taťána Čížková.

Ředitelka domova zároveň doufá, že se toto chování neprojeví na nemocnosti seniorů. „Jsme tu hlavně kvůli tomu, abychom je ochránili, což si ne všichni uvědomují,“ dodává.