Náměstek středočeského hejtmana a senátor Marcel Chládek (ČSSD) tvrdí, že tento krok je nutný k záchraně školy. Studenti se však bouří.

Nechtějí docházet či dojíždět na internát na okraj Rakovníka. Ten má totiž špatnou pověst. Zemědělská škola se potýká již několik let s problémem zaplnění jednotlivých oborů. Podle Marcela Chládka je v letošním roce škola zaplněna z poloviny.

„Z celkových dvou set padesáti míst je zaplněno 137 míst. Škola je tak pod hranicí uživitelnosti. Odejmutí internátu by mělo škole ekonomicky pomoci, není pravda, že se jedná o její zničení,“ řekl novinářům Marcel Chládek a zároveň informoval, proč si vzala kontrola z kraje na mušku internát zemědělské školy.

„Pan hejtman obdržel od ředitele zemědělské školy dopis, ve kterém ředitel uvedl, že škola nebude bez internátu fungovat. Věděl jsem, že internát není plně zaplněn, ale to, co tam kontrola odhalila, proto nemám ani výrazy. Nic z toho, co jsme objevili, škole chybět nebude. Bylo zde prapodivné uskladnění počítačů, na knihách se nacházela silná vrstva prachu. Navíc učebny, které zde jsou nejsou dlouhodobě využívány,“ informoval Chládek.

Podle něj se bude muset vyřešit problém i s nájemníky v budově. Prý nemají řádné smlouvy a navíc cena za nájem je několikanásobně menší než je v Rakovníku běžná. Zatímco ostatní nájemníci platí poblíž centra města za byt 3 + 1 o rozloze 90 m² cenu okolo devíti tisíc měsíčně, v budově internátu za stejný byt se platí prý částka okolo tří tisíc. „Ředitel školy navíc porušil směrnice i jinými způsoby. Vše bude mít ještě dohru,“ upozornil Chládek.

„Od 1. ledna bylo právo hospodaření budovy Domova mládeže převedeno na Domov seniorů na Zátiší. Více se k tomuto problému nebudu vyjadřovat,“ reagoval na dotaz Deníku dnes již bývalý ředitel zemědělské školy Ladislav Pazák. Ten v předchozích dnech podal rezignaci na svůj post.

Z internátu by se měl do dvou let stát takzvaný okresní dům sociálních služeb, k dispozici by zde mohla být například lékárenská a i zubní pohotovost, ale své sídlo by zde mohla mít rychlá záchranná služba. Rekonstrukcí budovy vznikne nově sto padesát nových lůžek pro seniory.

Změna do dvou let

„Nyní je vše ve fázi přesunu. Podají se také výpovědi nájemníkům a také se musí vyřešit několik soudních výpovědí, které nikdo neřešil. Poté se až začne řešit samotný projekt. Studenti, pobývající na internátu, v budově u zemědělské školy by měli být umístěni od nového školního roku na internát při Střední integrované škole Jirkov.

„Na Jirkov nechci. Je tam mládež, která holduje kouření, alkoholu a i podle doslechu drogám. Raději bych dojížděla,“ svěřil se Deníku student zemědělské školy, který si nepřál být jmenován. S tímto názorem souhlasí i další studenti. Naděje pro dojíždějící studenty tu je. V projektu se bude možná počítat s několika málo pokoji pro studenty, takže by zde internát byl zachován, ale v daleko menším rozsahu. Vše je ale podle Chládka věcí jednání.